Tunus’un E-Dinar’ı Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Tunus, ulusal para birimini Blockchain sistemi üzerine taşıyan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. 7 Kasım’da paylaşılan bir habere göre Rus ICO start-up’ı Universa Tunus’un Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) piyasaya sürmesine ve projeyi yönetmesine yardımcı olacak.

E-Dinar Nasıl Olacak?

Tunus Merkez Bankası, Tunus dinarının dijitalleştirilmesinin başladığını CBDC‘nin Universa Blockchain’de yayınlanacağını açıkladı. Bunun yanında Universa’nın “e-dinar” ile gerçekleştirilen tüm işlemlerden bir yüzde alacağı ve Blockchain işlemlerinin Tunus Merkez Bankası’na görünür olacağı belirtildi.

Öte yandan Universa’nın kurucusu ve CEO’su Alexander Borodich, bu elektronik para birimi şeklinin gerçek bir kripto para birimi olarak kabul edilemeyeceğini işaret ediyor.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre CBDC veya e-dinar, devlete ait olacak ve kağıt para ile desteklenecek. Ancak Blockchain sadece sahteciliğe karşı koruma sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ihracatı daha ucuz ve daha şeffaf hale getirecek. Borodich bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Dijital banknotlar taklit edilemez, her bir banknot kâğıt muadili kendi dijital filigranlarına sahip olduğu gibi kripto ile de korunmaktadır. Ayrıca böyle bir banknotun üretimi, baskı sürecinde mürekkep, kağıt ve elektriğin boşa harcanmasından 100 kat daha ucuzdur.

Dolayısıyla ülkenin yeni bir para birimi çıkarmasına gerek kalmayacak. Bunun yerine, rezervlerinin bir kısmı basitçe Blockchain üzerine taşınacak vatandaşlar fiziksel paralarını e-dinarlar ile takas edebilecek.”

E-Dinar Çalışma Düzenini Değiştirecek

Borodich, dijital bankaların özel bankaların çalışma şeklini değiştirmesini beklediğini dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre tüm fiziksel paralar merkez bankasında kalacak, ticari bankalar ise yalnızca hizmet sağlayacak ve sunulan hizmetlerin kalitesi için rekabet edecek.

Bilindiği gibi son zamanlarda merkez bankası destekli kripto para birimleri üzerinde çalışan ülke sayısı günden güne artıyor. Son olarak Türkiye’de kendi dijital para birimi ile ilgili çalışmalara başladığını açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Eski Avrupa MB Başkanından Sert Bitcoin Eleştirisi!

Sonrakini Oku

Bir YouTuber, sadece Bitcoin kullanarak 24 saat geçirdi

Bir Cevap Yazın