Tüm Zamanların En Büyük DeFi Hack Olayı Gerçekleşti! Zararın Boyutu Dudak Uçuklattı!

DeFi birlikte çalışabilirlik protokolü Poly Network, Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) ve Polygon genelinde büyük bir saldırıya uğradı. Söz konusu blok zincirlerindeki yüzlerce milyon dolarlık varlık üç farklı cüzdana aktarıldı. Bu, şu ana kadar görülmüş tarihteki en büyük DeFi hack olayı olarak kayıtlara geçti. Bir önceki en büyük hack ise Coincheck borsasının 530 milyon dolarlık kaybı şeklindeydi.

Hack Olayının Kurbanı ve Zararın Boyutu

Wu Blockchain, O3 protokolünün yüz milyonlarca dolar değerindeki fonları işleme konusunda sorun yaşadığını bildirirdi. Saldırı, zincirler arası en büyük DeFi protokolü O3’ün 150 milyon dolarlık işlemi gerçekleştirmesinde zorlanmasıyla ortaya çıktı. O3 protokolü konuya açıklık getirdi:

O3 Swap çapraz zincir işlevi, Poly Network’ün saldırıya uğraması nedeniyle şu anda askıya alındı. Ekiple iletişim halindeyiz, Lütfen tam işlevselliğe geri dönmek için sabırlı olun. Zincirler arası olmayan işlemler devam etmektedir ve normal şekilde kullanılabilir.

Son güncellemeye göre 0x0D6e2 ile başlayan BSC adresi 250 milyon dolar, 0xC8a65 ile başlayan Ethereum adresi 270 milyon dolar ve Polygon adresi 85 milyon dolarlık transfer gerçekleştirdi. Hem Poly Network, hem de O3 protokolü, saldırının ardından zincirler arası işlemleri askıya aldı. Poly Network, saldırıya uğrayan hesaplardan kaynaklanan işlemleri kara listeye alma konusunda borsa hizmetlerini uyardı.

Ayrıca bilgisayar korsanlarına yasal işlem yapacaklarını garanti ederken fonu iade etme çağrısında bulunuldu.

Hack Diğer Protokollere Sıçrayabilir Mi?

Bilgisayar korsanlarının fon transferi için O3 çapraz zincir protokolünü hedef alması ve Poly Network’ün birlikte çalışabilirlik protokolü olması, diğer DeFi projelerini de etkileyebilir. Poly Network ile entegrasyonu bulunan projeler, potansiyel kayıp tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

DeFi projelerinde artan sayıda hack olayı, ekosistemin popülaritesine rağmen önemli bir sorun haline dönüştü. Geçtiğimiz hafta başka bir DeFi projesi Popsicle Fİnance, bir rug pull saldırısında 25 milyon dolarlık kayıp yaşadı. Geçen yıl çoğu DeFi protokolü bu tür sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC), Altın ve Büyük Soru: Sonunda Hangi Varlık Kazanacak?

Sonrakini Oku

Türkiye Fan Token Piyasası: Hangi Türk Kulüplerinin Fan Token’ı Var?

Bir Cevap Yazın