Trump’ın Yeni Danışmanından Kripto Yatırımcıları için Vergi Dostu Yaklaşım

Bu haftanın başında Donald Trump, yeni danışman yardımcısı Gary Cohn’un bıraktığı koltuğu yeni Beyaz Saray ekonomi danışmanı olarak Larry Kudlow’un dolduracağını açıklamıştı. Başkan Donald Trump’ın yeni ekonomi danışmanı, sermaye kazancı vergisi oranını düşürmek için çalışmalara başladı. Bu durum kripto para yatırımcıları için atılan olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi ABD İç Gelir Servisi (IRS), kripto para birimlerini vergilendirken “emlak” olarak sınıflandırdığı için, daha yüksek vergi oranları almaktaydı. IRS’nin belirlediği vergilendirme politikası şu şekilde işlemekteydi. Öncelikle, ABD’de ikamet eden bir kişi, kripto para birimi varlıklarını, herhangi bir yolla elden çıkardığında işlemin bir kaydını yapar ve IRS’e elde edilen kazançları veya zararları bildirir. Daha sonra IRS net kar ve sermaye kazancı olarak bir vergilendirme yapmaktadır. Bu vergilendirme oranları bireyin gelir düzeyine ve yatırımın ne kadar sürdüğüne bağlı olarak değişir.

Eski bir Bear Stearns ekonomisti ve CNBC katılımcısı olan Kudlow, Beyaz Saray’ın vergi revizyonunun ikinci aşamasını uygulamak istediğini söyledi. Bu uygulamanın daha düşük sermaye kazanım oranı içermesi gerektiğini belirtti.

Düzenlenecek bu vergilendirme sistemi ile birlikte, kripto para yatırımcılarına muhtemelen daha düşük sermaye kazancı oranı sağlanacak ve kripto para yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki, bu durum özellikle yüksek dalgalanmalara sahip olan küçük paralar ile uğraşan birçok kripto para yatırımcısı için tehlikeli olabilir. Örneğin, bir yatırımcı bir Altcoin için Bitcoin alışverişi yapılırken vergilendirilebilir ve daha sonra Altcoin hissesi değersiz hale gelse bile o vergi yükümlülüğü ile karşı karşıya kalabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

MasterCard Devlet Destekli Kripto Para Fikrine Sıcak Bakıyor

Sonrakini Oku

Avrupa Birliği’nde Kripto Para Vergilendirmesi

Bir Cevap Yazın