Trump ABD Vatandaşlarına Petro’yu Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela hükümetinin çıkardığı kripto para Petro’yu, 19 Mart’taki yürütme emri ile yasakladı.

Yapılan açıklamaya göre, Venezuela hükümeti tarafından çıkarılan dijital para birimine yönelik tüm işlemler ABD içinde, hem tüzel hem gerçek kişilere yasaklandı.

Ayrıca, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, yasağın etkili şekilde uygulanması için gerekli tüm yetkileri kullanma hakkına sahip olduğu da açıklandı. Mnuchin’in konuyla ilgili yorumu ise şu şekilde oldu;

Maduro bu hamlesiyle Venezuela ekonomisin kırdı ve insani bir kriz başlattı. Rotasını düzeltmek yerine Petro ile bazı yaptırımlardan kurtulmak istedi.

Doğrusu Nicolas Maduro, Petro ile ABD’nin mali baskılarından kurtulmak istiyordu. Ancak Trump’ın bu hamleyle baskı politikasını devam ettirmeyi amaçladığı anlaşıldı.

Ayrıca bu yasakla beraber Maduro hükümetinin döviz rezervlerini arttırma çabası da boşa çıkmış oldu.

Bu yasaktan önce de Hazine Bakanlığı, Ocak ayında yatırımcıları Petro’ya karşı uyarmıştı.

Bunun yanında Maduro hükümeti kendi dijital parasını çıkardığından beri diğer ülkelerin desteğini almaya çalışıyor. Örneğin, bu yılın başlarında Polonya’nın yemek ve ilaç ticareti için Petro ile ilgilendiği haberleri yayılmıştı. Ancak bu söylentiler daha sonra Polonya Maliye Bakanlığı ve Dışişleri bakanlığı tarafından yalanlandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder yatırımcı Peter Thiel, Bitcoin’e dijital altın gözüyle bakıyor

Sonrakini Oku

Rus Madencilerden Kripto Saati Uygulaması

Bir Cevap Yazın