Tom Lee’den Türk Lirası ve Bitcoin Yorumu!

Fundstrat’ın yönetici ortaklarından birisi olan Thomas Lee, geçtiğimiz günlerde CNBC Futures Now programına verdiği bir demeçte, Bitcoin (BTC) ve lider kripto para birimi hakkında daha önce yapmış olduğu tahminleri masaya yatırdı. Lee bunun yanı sıra Türk Lirasının değer kaybının Bitcoin’in yükselişine katkı sağladığını da vurguladı.

Lee: Bitcoin Yükselişini Tahmin Ettik

Lee, geçtiğimiz senenin kripto paralar için korkunç bir dönem olduğunu dile getirdi ve ekledi:

”Geçtiğimiz 2018 yılı kripto paralar için korkunç bir dönem oldu… Tarihsel olarak sadece boğa piyasasında gerçekleşen 11 önemli işaretin altını çizdiğimiz bir makale yayınladık ve şu anki kanıtlar bunun bir boğa piyasası olduğunu doğrulamakta.”

11 önemli işaretin bazılarını açıklayan Lee, blockchain ağında gerçekleşen hacmin Ocak ayı sonlarına doğru geçtiğimiz yıla kıyasla pozitif bir hal aldığını ve Bitcoin fiyatının 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığını, bunun neredeyse son 13 aydır hiç gerçekleşmediğini belirtti. Tezgah üstü piyasalarda da (OTC) küresel çapta bunların işlem seviyesinin %60 ile %70 arttığını öne süren ünlü isim, Türkiye ve Venezuela’nın da Bitcoin’in yükselmesinde paya sahip olduğunu itiraf etti.

ABD dışında gerçekleşen olaylara örnek verirken Türk Lirasındaki devalüasyona değinen Tom Lee, hem bu olayın hem de Venezuela içerisindeki enflasyon sorununun Bitcoin hacmine ”%30” gibi inanılmaz bir katkı sağladığını vurguladı. 1 Mart tarihinde ING tarafından yapılan bir ankette de Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’nin kripto para sahipliğinde yüzdesel olarak birinci sırada yer aldığı ortaya çıkarılmıştı. Bu faktörü de göz önüne alacak olursak, Türk Lirasında yaşanan değer kaybının Bitcoin hacmine ciddi bir katkı sağladığı, bir hayli mümkün duruyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Artık Bitcoin ile Kebap Almak Mümkün!

Sonrakini Oku

Efsanevi Rocker Bitcoin Yatırımını Değerlendirdi

Bir Cevap Yazın