Tom Lee Piyasanın Durumuna Rağmen Karamsar Düşünmüyor

Piyasaların bugünkü durumuna rağmen Wall Street’in kripto para boğası Tom Lee 20 Kasım Salı günü CNBC’ye verdiği röportajda son zamanlarda düşen Bitcoin fiyatının 15.000 dolara yeniden çıkacağını tekrarladı.

Fundstrat Global Advisors kurucusu Tom Lee yaptığı son açıklamada iki ana kripto para kullanıcı türüne değindi. Bunlardan biri kripto paraları kullananlar diğeri kripto paraları cüzdanlarında saklayanlar. Lee’ye göre bu iki grup da piyasanın spekülatif tarafına aitler. Dolayısıyla bu iki taraf kripto yatırımcılarının böyle bir çöküş içinde kaybolmaması için işbirliği içinde bir yol bulmalı.

Lee, kripto paraların bir çarpmanın ardından yeniden yükselişe geçeceği öngörüsünün yinelemekle beraber piyasaların şu an yaşadığı durumun “kesinlikle olumsuz bir gelişme”olduğunu da kabul ediyor.

Bununla beraber Lee, kurumsal kripto para yatırımcılarının Bitcoin fiyatı 4.237 dolara düşmesine rağmen piyasalardaki daralma nedeniyle “kesin bir zarara” uğramayacaklarını ifade etti. Buna istinaden Lee, sektördeki kurumsal katılımın kritik rolünün altını çizerek özellikle piyasanın bu kısmının “benimsenmenin bir sonraki dalgasını” başlatacağını dile getirdi.

Öte yandan Lee’ye göre kurumsal yatırımcıların yakın zamanda piyasaya daha fazla ilgi göstermesini sağlayacak iki faktör var. Bunlardan ilki varlık platformu Bakkt’ın başlatılması. 2018 Ağustos’ta Bakkt platformunun 24 Ocak 2019’da tanıtımının yapılmasının hedeflendiği açıklanmıştı. İkinci olarak da kripto para sektörü daha “düzenli” bir hale gelmeye başladığında kurumsal yatırımcılar daha pozitif bakmaya başlayacak. Lee, bu düzenleyici tavırların “şu andan itibaren” kısmen başladığını ifade etti ve şunları ekledi:

Düzenlenmiş bir alana sahip olduğumuzda bence kurumlar yatırım yaparken daha rahat hissedecek.

Bunların yanında kripto para analisti, Bitcoin’in “mutlaka bir varlık değerine sahip olmasının”gerekli olmadığını, “muhtemelen en iyi bakış açısıyla bir emtia” olarak görüldüğünü ve bu durumun “ortaya çıkan varlık sınıfı için gerçek bir fırsat” olduğunu da belirtiyor.

Tom Lee geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda piyasanın tamamen kırmızıya bürünmesinin ardından Bitcoin’in yıl sonu hedefini 25.000 dolardan 15.000 dolara düşürmüştü. Ayrıca Lee Bitcoin’in 9.000 dolara düştüğü sıralarda bu seviyenin “yılın en büyük alım fırsatı” olduğunu da dile getirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Daha Kötüsünü Görmüştü

Sonrakini Oku

Düzenleyicilerin Üzerindeki Baskılar Hafifliyor Mu?

Bir Cevap Yazın