Tom Lee Kripto Kışın Bittiğini 13 Sebeple Açıkladı

Bitcoin’in ve kripto para piyasasının son zamanlarda oldukça “heyecanlı” olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Newsbtc’nin haberine göre nisan ayının başından beri yaşanan fiyat artışlarıyla beraber Bitcoin piyasa hacmi neredeyse iki katına ulaştı ve 200 milyar doların üzerine çıkmayı başardı. Yani kripto kışın buzları eriyor gibi görünüyor ve bazı piyasa analistleri kışın tamamen sona erdiğini düşünüyor.

Tom Lee’in 13 Sebebi

Fundstrat Global Advisors kurucu ortağı Tom Lee dün paylaştığı bir tweet ile kripto kışın neden sona erdiğini 13 sebeple açıkladı. Lee, geçtiğimiz hafta rahatsız edici bir şekilde geri çekilme yaşayan Bitcoin fiyatının yeniden 8.000 dolar seviyesine çıkmasıyla yükseliş trendinin sağlam olduğunun onaylandığını ifade etti.

Lee’nin gösterdiği sebeplerden bazıları haliyle diğerlerine göre daha ağır basıyor. Ancak Lee ilk olarak Kasım 2018’de yaşanan Bitcoin Cash hash savaşlarına değiniyor ve bunun gibi birçok spekülasyonun 3.200 doların görülmesinde etkili olduğunu dile getiriyor. İkinci olarak Grayscale’in Bitcoin Trust’ına değinen Lee, NAV getirisinin Aralık 2018’de %5’e düştüğünü ve bunun 2017 yılından beri en düşük seviye olduğunu ifade ediyor. Bitcoin Trust fon getirilerinin o zaman bu yana %41 seviyesine yükseldiği görülüyor.

Ünlü analist üçüncü sebep olarak, günlük on-chain işlemlerin Ocak 2018’den bu yana ilk kez olumlu hareketler sergilediğini gösteriyor. Lee, Mart ayı Bitcoin Misery Index’inin Ağustos 2017’den beri ilk kez 67’yi geçtiğini de ekliyor. Nisan ayı başlarında Bitcoin 13 ay sonra ilk kez 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapatmıştı…

Bunların yanında Lee, OTC işlem hacimlerinin dört ay öncesine göre yeni müşterilerle beraber yüzde 60 ile 70 arasında artış gösterdiğini de ekliyor.

Öte yandan Lee’ye göre Bitcoin’in Nisan ayındaki hareketi trendin tersine döndüğünün bir göstergesiydi. Tether ve Binance’in hack’lenmesi gibi olaylara en alt düzeyde tepki verilmesi de insanların kripto piyasasına artık üst düzeyde güvenmeye başladığını gösteriyor. Dolayısıyla bu ay düzenlenen Consensus kripto para konferansı analiste göre kripto kışının bittiğinin son kanıtı…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin Boğa Piyasası Gerçek”

Sonrakini Oku

İsrail Yargısından Bitcoin Kararı!

Bir Cevap Yazın