Tom Lee: Bitcoin Yarım Milyon Doları Görebilir!

Fundstrat Global Advisors’ın araştırma başkanı Tom Lee, Bitcoin’in (BTC) uzun vadede yarım milyon dolara yükselebileceğini ifade etti.

İlk Hedef: 40.000 Dolar

Nasdaq ile yaptığı yeni bir röportaj sırasında Lee, Bitcoin‘in Dow Jones endüstriyel göstergesi 40.000’e ulaşmadan önce Bitcoin’in 40.000 doları göreceği görüşünde olduğunu ifade etti. Ardından Lee’ye Bitcoin ‘in 500.000 doları görüp göremeyeceği soruldu. Lee, ağa katılan kullanıcı sayısına göre %4.900’lük bir artışın mümkün olduğuna inandığını ifade etti ve şu sözleri kullandı:

Uzun vadede mümkün olduğunu düşünüyorum çünkü bugün Bitcoin’in işlem faaliyeti PayPal‘ın iki katı, Discover ağının yedi katı. Visa’dan sonra en büyük ikinci işlem ağı ve dört milyar Visa kartı sahibi var. Yani beş milyon Bitcoin kullanıcısına ulaşılırsa fiyat neredeyse 100 kat artar.

Bunun yanında böyle devasa bir artışın yaşanabileceği tarih ile ilgili bir bilgi paylaşmayan Lee, geleceği gösteren bir küresi olmadığını ifade ediyor. Ancak Bitcoin’in mevcut finansal sistemde güçlü bir kullanım örneği olduğunu dile getiriyor ve “Finansal sistemlerin çalışma şekli konusunda çok eleştirel olduğum için böyle düşünmüyorum. Aracılara çok fazla para ödeniyor. Bugün, küresel olarak tüm GSYİH’nın yaklaşık %6’sı güveni sağlamak için finansal sisteme ödeniyor. Bitcoin 11 yıldır yaklaşık 5 trilyon dolarlık aktivite ile Blockchain’inde hiçbir zaman tek bir sahtekarlık faaliyeti yaşamadı. Bu nedenle geleneksel finansal sistemden daha iyi çalışır ve maliyet oldukça düşüktür. Bugün, ülkeler arasında 15 dolar karşılığında bir milyon dolar Bitcoin gönderebilirsiniz. Havale ile gönderilen aynı işlem gönderdiğiniz tutarın %5’i ile %10’u arasında bir tutara mal olur. Bu da 50.000 dolar ile 100.000 dolar arasında bir rakam demektir.” ifadelerini kullanıyor.

Güvenlik Açıkları ve Düzenlemeler

Lee ayrıca Bitcoin’in başarılı olacağının garanti edilemeyeceği konusunda da uyarıyor. Ağın on yıldan uzun bir süredir iyi performans göstermesine rağmen Lee, keşfedilmemiş güvenlik boşluklarının ve sert hükümet düzenlemelerinin potansiyelinin, önde gelen kripto para biriminin geleceğine yönelik iki potansiyel tehdit olduğunu ifade ediyor.

Bununla beraber Lee geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda yakın zamanda bir boğa piyasası beklediğini de dile getirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BtcTurk CEO’su Okan Bayülgen’in Programına Katıldı

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC), Borsa İstanbul’a Mı Giriyor?

Bir Cevap Yazın