Tether’den Beklenmeyen Hamle: Bitcoin Buna Nasıl Tepki Verecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 12 Mart tarihinde değerinin yarısından fazlasını kaybetse de aslında bu durumdan yararlananların stablecoin’ler olduğu biliniyor. Bitcoin’in düşmesi ve bütün kripto para piyasasının belirsizliğe sürüklenmesi insanları güvenli liman arayışına yani kısa vadeli olarak stablecoin’lere geçmeye zorladı.

Tether’in Piyasa Değeri 7 Milyar Dolara Dayandı

Toplam piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT) de bu belirsizlik yüzünden artan talebi karşılamak için devamlı olarak yeni USDT piyasaya sürdü. İlginç olan ise piyasaya yüklü miktarda her USDT sürülmesinde, Bitcoin fiyatında da bir hareketlilik yaşanması oldu.

Tether 18 Nisan akşamında yine 120 milyon dolarlık USDT ihraç etti ve analistler bunun yakında yükseliş getirebilecek bir hareket olduğunu savunuyorlar. Skew.com’un aktardığı verilere bakıldığında sirkülasyondaki USDT miktarı yeni basılan 120 milyon USDT ile beraber 7 milyarın üzerine çıktı. Bu da kripto para piyasasının %3,4’lük toplam piyasa değerine eşdeğer geliyor.

Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino da Whale Alert hesabının 120 milyon Tether basıldığını duyurmasından sonra konu hakkında açıklama yaptı. Ardoino, bunun envanter yenilemesi olduğunu belirtti ve söz konusu USDT’lerin gelecekteki talepleri karşılamak için piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

Bitcoin’in özellikle 7.200 dolar seviyesinde sıkıştığı şu günlerde gelen 120 milyon USDT hamlesi, fiyatı bir anda 7.400 dolara kadar taşıyabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Facebook’un Libra’sından Büyük Değişiklik!

Sonrakini Oku

Avrupa’ya 500 Milyar Euro Daha Lazım

Bir Cevap Yazın