Tether (USDT) Güvenilir Değil Mi? Dev Şirketten Şok Hamle!

Kripto para piyasalarında paritelerin çoğu USDT cinsinden işlem görüyor. Dolar sabit en büyük stablecoin olan Tether batabilir mi? USDT’nin günlük işlem hacmi 60 milyar doların üzerinde ve toplam piyasa değeri çoktan 80 milyar doları aştı. Dev hedge fonunun son hamlesi oldukça iddialı ve kripto para yatırımcılarını endişeye sevk ediyor.

Tether (USDT) Ölecek Mi?

Hali hazırda Tether’ın günlük işlem hacmi Bitcoin’in tam iki katı ve tüm borsalarda en yüksek hacimler USDT paritesinde oluşuyor. Bloomberg raporuna göre, yönetimi altında 4 milyar dolarlık varlığa sahip bir hedge fonu olan Fir Tree Capital Management, önemli bir Tether (USDT) short çalışması yapıyor. Short pozisyonu açığa satış, düşüşe oynama anlamında düşünebilirsiniz.

Rapora göre, riskten korunma fonu geçen Temmuz’da çalışmalarına başladı. Şirkete göre USDT’yi destekleyen 4 milyar dolarlık ticari kağıtla ilgili ciddi riskler söz konusu ve Fir Tree, bu borcun çoğunun, Evergreen ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Eğer USDT’yi destekleyen kağıtlar değer kaybederse, bu potansiyel olarak Tether rezervlerinde ve stablecoinin fiyatında büyük bir düşüşe yol açacaktır.

12 Ay Ömür Biçildi

Fir Tree, 12 ay içinde yatırımcıların aldıkları pozisyondan kar edeceğini düşünüyor. Peki bu durumda kripto para piyasaları nasıl etkilenecek? Yatırımcıların önemli bir kısmı nakit varlıklarını USDT cinsinden saklıyor. Borsaların USDT cinsinden stablecoin rezervleri ciddi seviyelerde ve eğer Tether beklenen kayıpları yaşarsa büyük bir kaosun doğmasından endişe ediliyor.

2008 mali krizini tetikleyen emlak kredileriydi. İnsanlar yeterli ödeme gücüne sahip olmadığı halde birden fazla ev kredisine girebiliyor ve bankalar adeta para basıyordu. 2015 tarihli The Big Short filmi tam olarak bunu konu alıyordu. Büyük çöküşü erkenden sezen Steve Eisman emlak balonunun patlayacağını tahmin ederek short pozisyonlar oluşturmuş böylece ciddi paralar kazanmıştı. Tarih acı bir şekilde tekerrür eder ve emlak devi Evergreen’in batışıyla Fir Tree hedefine ulaşırsa Adam McKay ikinci bir The Big Short filmi çekmek zorunda kalabilir. Daha kötüsü, kripto para yatırımcıları ciddi kayıplar yaşar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir Başka Rug Pull Daha: Bu Sefer NFT Evreninden!

Sonrakini Oku

Metaverse’de Neler Oluyor: MANA TRY Grafiği ve SAND Kaç TL?

Bir Cevap Yazın