Tether Gerçekten de Bitcoin Fiyatını Etkiliyor Mu?

Stablecoin‘ler 2019 yılında ciddi bir ivme kazansalar da asıl vurucu etkiyi 2020 yılında gerçekleştirdiler. Koronavirüs krizi nedeniyle ortaya çıkan dalgalı piyasada birçok yatırımcı elindeki varlıkların değerini korumak için stablecoin’lere akın etti ve Tether’in (USDT) toplam piyasa değeri zaman zaman 8 milyar doların üzerine çıktı.

Tether, Piyasayı Maniple Mi Ediyor?

Tether yönetiminin bu süreç boyunca devamlı yeni USDT ihraç etmesi ve her yeni ihraç ile birlikte BTC fiyatının hareketlenmesi, uzun süredir konuşulan bir konuyu yeniden gündeme getirdi. Birçok yatırımcı ve analist 2017 yılındaki boğa koşusunun aslında USDT sayesinde gerçekleştiğini ve hala yeni USDT piyasaya sürüldüğünde Bitcoin (BTC) fiyatının bundan direkt etkilendiğini savunuyor.

UC Berkeley’den Richard K Lyons ve Warwick İşletme Okulu’ndan Ganesh Viswanath-Natraj ise bütün bu söylentileri son vermek için kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. İkili, son üç yıllık stablecoin hareketlerini inceleyerek 2017 yılındaki yükselişin bunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmaya çalıştı. Elde edilen sonuç ise popüler görüşün tam tersine oldu. Araştırmacılar, stablecoin basımının kripto para piyasasındaki fiyatları etkilemediğini ortaya koydu.

Aslında aynı yönetimi paylaşan Bitfinex ve Tether’e piyasayı maniple etmek suçundan dava bile açılmıştı ve davanın hala devam ettiği biliniyor. Bu araştırmanın ünlü Tether ve Bitfinex davasına nasıl etki edeceği bilinmese de en azından yatırımcıların gözünde USDT’nin bir nebze olsun aklandığını söylemek mümkün.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder İsim Bitcoin Konusunda “Yine” İddialı

Sonrakini Oku

Venezuela’nın Kripto Parası Petro, Yok Olabilir!

Bir Cevap Yazın