Tesla (TSLA) ve Bitcoin (BTC) Arasında İlginç İlişki!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Elon Musk’ın ünlü firması Tesla‘nın hisse senetleri ile ilginç bir negatif ilişkiye sahip olduğunu gösterdi. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla 2 Şubat tarihinde inanılmaz bir tırmanışa başladı. Tesla’nın NASDAQ üzerindeki hisse senedi değeri adeta bir gün içerisinde değerini ikiye katladı.

Tesla Düşerken Bitcoin Yükseldi!

Finance.Yahoo üzerindeki verilere bakıldığında Tesla’nın bir gün içerisinde 500 dolarlık hisse senedi değerini neredeyse 1.000 dolara kadar çıkardığı görülebiliyor. Lider kripto para birimi Bitcoin ise aynı süre içerisinde 9.450 dolar seviyesinden 9.200 dolar seviyesine kadar sert bir düşüş yaşadı. Aslında sadece bu bile Tesla hisseleri yükselirken BTC’nin yükseldiğine dair bir kanıt olarak öne sürülebilir.

Diğer gün yaşanan hareketliliklere bakıldığında da Tesla ve Bitcoin arasındaki negatif ilişki teorisi güç kazanıyor. Tesla 2 Şubat tarihinin ortalarına doğru 961 dolara ulaştıktan sonra sert bir düşüş trendine girdi. Ertesi gün 740 dolara kadar serbest bir düşüş yaşayan Tesla, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 734 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin grafiğine baktığımızda ise BTC’nin 2 Şubat tarihinde geriledi 9.240 dolar seviyesinden 9.450 dolara kadar çıktığı görülüyor. Tesla’nın durağan bir görüntü çizdiği anlarda BTC de benzer bir grafik çizdikten sonra dün yine sert bir yükseliş başladı. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle %3,45’lik bir yükselişe ve 9.650 dolarlık birim fiyata sahip.

Bunun yanı sıra Tesla düşerken XRP gibi kripto para birimlerinin de sert bir yükseliş yaşaması, hisse senedi satan yatırımcıların kripto paralara geçiş yaptığı şeklinde yorumlanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder CEO XRP’de Kötü Haberi Verdi!

Sonrakini Oku

Anneme Bitcoin’i Nasıl Anlatırım?

Bir Cevap Yazın