Terra UST Kurucusu Açıklama Yaptı! Sessizliğini Bozdu!

Kripto para piyasalarını günlerdir kasıp kavuran Terra UST çöküşüyle ilgili yeni gelişmeler var. Projenin kurucusu Do Kwon açıklama yaptı. Son olarak akşam saatlerinde Binance CEO’su CZ, ekiple bir toplantı yaptığını ve ilerleme olduğunu söylemişti. Peki Terra yeniden toparlanabilecek mi?

Terra UST Kurucusu Açıklama Yaptı

UST depegging sorununu çözülmesi için Terra ağındaki topluluk üyeleri ve doğrulayıcılar bir çatallama üzerinde çalışıyor. Bunun nasıl yapılması gerektiğine dair görüşlerini açıklayan Terra kurucusu sessizliğini bozdu.

Yazı hazırlandığı saat itibariyle LUNA fiyatı sıfırın altında fiyatlanıyor. UST ise 1,7 milyar dolar değerleme ile 0,15 dolardan alıcı buluyor. Do Kwon şunları söyledi;

“Sabitleme, son marjinal alıcılar ve satıcılar teslim olduktan sonra eninde sonunda eski haline getirilse bile, Luna’nın sahipleri o kadar ciddi bir şekilde tasfiye edildi ve azaltıldı ki küllerden yeniden inşa edilecek ekosistemden yoksun kalacağız. Merkezi olmayan bir ekonomi, merkezi olmayan paraya ihtiyaç duysa da, UST, kullanıcılarının rolü oynamak için çok fazla güven kaybetti”.

Terra kurucusu da yatırımcıların artık projeye güvenemeyeceğini kabul ediyor.

“Peki geriye ne kaldı? UST, Terra’nın geçen yılki büyüme hikayesinin merkezi anlatısı olsa da, Terra ekosistemi ve topluluğu, korunmaya değer olan şeydir. Dünyanın en zeki beyinlerinden bazılarının en iyi UI/UX’e sahip ürünler üzerinde çalışmasıyla kripto alanındaki en büyük ve en canlı geliştirici ekosistemlerinden birini oluşturduk. Terra Station, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan geniş bir tabana yayıldı. Zor durumda olmasına rağmen, güçlü marka bilinirliği ve dünyadaki hemen hemen herkesin duyacağı bir isim

Terra topluluğu, topluluğu ve geliştirici ekosistemini korumak için zinciri yeniden oluşturmalıdır”.

Kurucunun Çözüm Önerisi

Do Kwon çözüm önerisini paylaştı. Büyük ihtimalle Binance CEO’su CZ ile yapılan toplantıda da bu konular konuşuldu.

  • Depegging (UST‘de 1 dolar sabitinin kaybolması olayı) olayından önce Luna tutanlara 400 milyon (%40)
  • Yeni ağ yükseltmesi sırasında orantılı olarak UST sahiplerine 400 milyon (%40)
  • Zincirin durmasının son anındaki Luna sahiplerine 100 milyon (%10)
  • Gelecekteki gelişimi finanse etmek için Topluluk Havuzuna 100 milyon (%10)

Dağıtım yapılacak. Ağ çatallanacak ve eski tokenler (henüz tam olarak netleşmiş değil) çöpe dönüşecek. Fakat dağıtımdan yararlanmak için şartları sağlıyorsanız bunları cüzdanınızda tutmanız gerekiyor.

“Bu yeniden dağıtım neden mantıklı? UST sahiplerinin ağın büyük bir payına sahip olmaları gerekir, çünkü ağın borç sahipleri sonuna kadar tuttukları tokenler için tazmin edilmeyi hak ederler”.

Do Kwon topluluğun zararının bu şekilde tazmin edileceğini söylüyor. En azından planlanan şey tam olarak budur.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

USDT’ten Önemli Hamle: Yakılan Token Miktarı Dikkat Çekti!

Sonrakini Oku

Terra UST ile Bağlantılı 115 Kripto Projesi! Çöküş Kimleri Etkileyecek?

Bir Cevap Yazın