Terra UST ile Bağlantılı 115 Kripto Projesi! Çöküş Kimleri Etkileyecek?

Terra (LUNA) fiyatı sıfıra indi. Peki bu yıkımın altında hangi kripto para projeleri kalacak? En büyük stablecoinler arasına yükselen UST, uğradığı saldırı sonrasında dolara sabitliğini kaybetti ve büyük çöküş başladı. Terra oldukça geniş bir ekosisteme sahipti, tam 115 proje direkt olarak ağ ile bağlantılı çalışıyordu. Bunların bir kısmı Terra blockchaninin üzerine inşa edilmişti.

Terra UST Enkazı

Do Kwon, ikinci stablecoin projesinin çöküşünü izlemekle meşgulken yatırımcılar kaybettikleri paraya üzülüyor. Sadece UST veya LUNA yatırımcıları değil yaklaşık 115 projedeki topluluk üyeleri ciddi kayıplar göğüslemek zorunda kaldı. Bu projeleri mutlaka not almanız ve yapacağınız yatırımlarda gözden kaçırmamanız gerekiyor. Terra ağı büyük ihtimalle tekrar aktifleştirilmeyecek, en iyi seçenekte ise yeni bir ağ başlatılacak ve UST bir süre olmayacak. Peki LUNA bu haldeyken daha düşük arz ile başlatılan yeni token ilgi görür mü? Pek ihtimal verilmiyor.

O halde Terra ile ilişkili projelerin (özellikle Terra blockchainini kullananlar) yeniden hayata dönmeleri oldukça düşük bir ihtimal.

Terra UST ile Bağlantılı Projeler

Lending, DEX, varlık yönetimi, uygulama, gaming, yield farming ve NFT alanında 115 farklı proje Terra ekosisteminde bulunuyor. Anchor Protocol bunların başında geliyor. Verdiği %20 yıllık kazanç ile LUNA ve UST’nin parlamasına büyük katkı sağladı. Ne tesadüf, bugünlerde Tron kurucusu Justin Sun farklı bir platformda kendi tokeni için USDD’ye %40 yıllık kazanç vaat ediyor. Lütfen aynı hatayı iki kere yapmayın ve temkinli olun.

Kritik uyarımızı da verdikten sonra Terra ekosistemine geçebiliriz.

Yukarıdaki görselde Terra ekosistemindeki projeleri görüyorsunuz.

Son olarak Binance CEO’su CZ, Terra ekibiyle konuştuğunu açıkladı. Arzın daraltılması ve ağın yeniden başlatılması isteğine şimdilik geliştiriciler olumlu dönüş yapmamış. CZ oldukça negatif görünüyor ve yatırımcıları umudu artık sıfıra dayandı. Öte yandan halen farklı borsalarda insanlar 0,02 dolar gibi rakamlara yani binlerce kat daha pahalıya LUNA almaya devam ediyor. Bu kesinlikle büyük bir kumar, çünkü globalde böyle bir fiyat yok, tamamen şans eseri en son alım yapanın elinde patlayacak bir bombadan başka bir şey değil.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Terra UST Kurucusu Açıklama Yaptı! Sessizliğini Bozdu!

Sonrakini Oku

Bored Ape Yacht Club’tan Gelecek Adına Önemli Hamle!

Bir Cevap Yazın