Terra Krizindeki Sır Perdesi Aralanıyor! İşte Çok Konuşulacak Chainalysis Raporu

Terra (LUNA) krizinin yankıları devam ederken, kritik bir Chainalysis raporu LUNA ve UST’nin çöküşünün arkasındaki sır perdesini aralıyor.

Çöküşün Arkasında 2 Trader Var

Piyasadan 60 milyar doların silindiği Terra krizinde yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre, UST’ye karşı ilk manipülasyonlar 7 Mayıs gecesi 3pool likidite havuzunda başladı. Analistler, tüm sektörü derinden etkileyen Terra ekosisteminin çöküşünün arkasında kimin olabileceğini buldular. Chainalysis raporuna göre, TerraUSD (UST) ve tüm Terra ekosisteminin çöküşü sadece iki trader tarafından tetiklendi. Chainalysis analistleri bunu raporlarında ayrıntılarıyla açıkladılar. Rapora göre her şey 7 Mayıs gecesi Terraform Labs’ın planlı bir operasyonun parçası olarak 3pool likidite havuzundan 150 milyon UST çekmesiyle başladı. Böylesine büyük ve benzersiz bir operasyon, havuzun volatilitesini artırdı.

Sonraki bir saat içinde, başka bir trader dört kademeli işlemde toplam 100 milyon UST’yi USDC’ye dönüştürerek yine volatilitenin artmasına neden oldu. Bu eylemlere yanıt olarak, Terraform Labs 3pool’dan 100 milyon UST daha çekti. Bunun, UST’nin diğer stablecoin’lere göre oranını “dengelemek” için yapıldığı iddia ediliyor. Ancak, o sırada, önceki büyük işlemler ve birçok küçük işlem, ABD doları ile UST paritesini çoktan kırmıştı. Aynı gün ve 8 ve 9 Mayıs’ta, bilinmeyen üç UST sahibi, projeyi kurtarmak ve 3pool’u dengelemek için  480 milyon dolarlık Tether’ı (USDT) UST’ye dönüştürdü. Ayrıca 9 Mayıs’ta Luna Vakfı (LFG), UST’ye dönüştürmek için milyarlarca dolar değerinde Bitcoin sattı. Ancak, 10 Mayıs’ta zaten rezervler tükendi ve UST zaten çökmüştü. UST Mayıs başında 1 dolardan 0.12 dolara düştü. Terra ekosisteminin yerel tokeni de etkilendi. LUNA neredeyse değerinin tamamını kaybetti.

Cüzdanlar, Kime Ait Olabilir?

 Güney Koreli yetkililer, Terraform Lab’in tokenleri LUNC (önceden LUNA) ve UST’nin çöküşüne ilişkin bir soruşturma başlatırken, yeni bulgular çarpıcı gerçekleri ortaya koyuyor. Yeni rapora göre, UST’nin dolara karşı  endekslni kaymetmesinin arkasında Terra’nın kendisi olabilir. Stablecoin’in çöküşü süresince göze çarpan bir cüzdan muhtemelen Terraform Labs’a ait olabilir. Terra krizinin ardından, düzenleyiciler ve mali gözlemciler Terraform Labs ve kurucu ortak Do Kwon hakkında bir soruşturma başlatmıştı.

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Güney Koreli yetkililer soruşturmalarını sürdürüyorlar. Ortaya çıkan yeni bulgular, bu krtik sürece yardımcı olabilir. Siber uzay güvenlik teknolojisi için merkeziyetsiz çözümler olan Uppsala Security tarafından yapılan bir araştırma, Terraform Labs’in saldırının arkasındaki cüzdanı yönettiğini ortaya çıkardı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Fonun Ortağından Ethereum İçin Büyük Tahmin!

Sonrakini Oku

Baller Apes Club NFT Kurucusu Ispatlanırsa 40 Yıl Hapis Yatacak

Bir Cevap Yazın