Tencent ve Alibaba Blockchain Patent Sayısında Rekor Kırdı

Çin’in teknoloji devleri arasında yer alan Tencent ve Alibaba, 2019 yılında en çok blockchain ile ilgili patente başvurarak tarihe geçti. The Block tarafından yapılan açıklamaya göre Tencent ve iştirakleri 2019 yılında toplamda 718 patente daha başvurdu ve toplam patent sayısını 5.800’e yükseltti

Bunun yanı sıra Çin’in başka bir dev ismi Alibaba Group da bütün iştirakleri ile beraber 2019 yılında 470 patent başvurusunda bulundu. İki firmanın yıl boyunca yapılan blockchain ile ilgili patent başvurularındaki payı ise %20 olarak gözüküyor ki bu inanılmaz bir oran.

Blockchain’de Lider Çin

TheBlock’un araştırmasına bakıldığında Tencent’in lider, Alibaba’nın ikinci, WeBank’ın üçüncü sırada yer aldığı görülüyor. Bunun yanı sıra Çin merkezli Ruize Technology ve Bitmain’in iştiraki Ant Financial da dört ve beşinci sırada yer alıyor. Bu da blockchain patentleri konusunda ilk 5’in Çin merkezli firmalara ait olduğunu gösteriyor.

ABD merkezli ilk firma ise altıncı sıradaki Walmart olarak gözüküyor. Buna rağmen Walmart’ın sadece 64 patent başvurusu yapması, Çin’in nasıl devasa bir egemenlik kurduğunu gözler önüne seriyor. Walmart’ın arkasında ise ABD’li teknoloji devi IBM yer alıyor ve ünlü firmanın 2019 yılında sadece 52 adet blockchain ile ilgili patent başvurusu yaptığı görülüyor.

Genel verilere bakıldığında ise Çin’in yapılan patent başvurularının %63’üne ev sahipliği yaptığı görülüyor. Çin’in blockchain harekatı kapsamında böylesine önemli sonuçlar alması ise ABD’li yetkilileri endişelendiriyor olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Roger Ver Koronavirüs İle İlgili Düşüncesini Değiştirdi

Sonrakini Oku

Çin En Güncel Kripto Para Derecelendirmesini Yayınladı

Bir Cevap Yazın