Telif Hakkına NFT Çözümü! Popüler Müzik Paylaşım Platformu Patent Aldı

Güney Koreli bir müzik paylaşım platformu olan Koong World, kısa süre önce, müzik hırsızlığının önünce geçmek için eserlerdeki telif hakkı sorunun önüne geçecek NFT tabanlı servisin patentini aldığını duyurdu. Müzik paylaşım platformu bu patenti kullanarak “hızla büyüyen müzik piyasasında telif hakkı koruması sorununu çözmeyi” hedefliyor.

Müzik Endüstrisinde Telif Hakkı İhlali Sorununa NFT İle Mücadele

Güney Kore merkezli eşler arası müzik paylaşım platformu olan Koong World, kısa süre önce Kore Fikri Mülkiyet Ofisi‘ne müzik hırsızlığına karşı bir patent tescil ettirdi. Kung World, patentin müzik endüstrisindeki telif hakkı ihlali sorununu çözmesini sağlayacağını düşündüğünü belirtti.

Patentin tescili, müzik paylaşım platformunun kendisinin piyasaya sürülmesinden bir yıldan kısa bir süre sonra geldi. 2021’deki lansmanından bu yana, platform şimdi 2 milyondan fazla üyeye ve 40.000’den fazla kayıtlı şarkıya sahip.

Forkast tarafından hazırlanan bir rapora göre, Koong World, Kore Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından 14 Nisan 2021’de bir patent tescili aldı. FN News tarafından hazırlanan bir başka rapor, patentin “bir müzik platformunun bir sunucusunda gerçekleştirilen hizmet sağlama yöntemi için” olduğunu söyledi.

Açık Ekosistem Geliştirme

Koong World’ün başkanı Kim Han-jo, patentin tescilini takiben yaptığı yorumlarda, patentin sanatçıların fikri mülkiyetlerini korumalarına nasıl yardımcı olduğunu açıkladı.

Başkan yaptığı açıklamalarda şöyle söyledi;

Bu patente dayanarak, hızla büyüyen müzik sektöründe telif hakkı koruması sorununu çözme ve aynı zamanda online ürün işlemlerinde sorun haline gelen e-ticarette tüm ürünlere dijital sertifika uygulama fırsatı sunuyoruz. Yakında sahtecilik tartışmasını çözecek bir teknoloji yayınlamayı planlıyoruz.

Başkan ayrıca, patentin başarısının “müzik ve finansal hizmetler de dahil olmak üzere tüm çevrimiçi ürünleri kullanan ve adil tazminat alan” açık bir ekosistemin geliştirilmesine bağlı olduğunu ima etti.

Raporda, Koong World’ün türünün ilk örneği olarak tanımlanan NFT patentinin, müzik yaratıcılarına tahakkuk eden kârları “garantiye alması” beklendiği belirtildi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Önemli Gelişme: 21Shares Dünyada Bir İlki Duyurdu!

Sonrakini Oku

Yüzde 104 Arttı! Bu Metaverse Altcoin Roketleri Ateşledi!

Bir Cevap Yazın