Telegram’ın Kripto Para Projesinde Son Durum Ne?

Daha önce hazırlanan raporlarda Telegram’ın Blockchain projesi Telegram Open Network’ün neredeyse tamamlandığı ve %70 ilerleme kaydedildiği belirtilmişti. Ancak yeni bir rapor gösterdi ki önceden tahmin edilen tamamlanma zamanı uygulanabilir değil ve projenin tamamlanması daha uzun zaman alacak.

Yeni rapora göre Telegram’ın sanal makinesi TVM akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için hazırda bekletiliyor. Bununla birlikte ağın bazı özellikleri de tamamlanmış durumda. Projenin henüz çok da önemli olmayan bölümü tamamlandığı söyleniyor. Bu yüzden tamamlanmayan kısım projenin gidişatı hakkında daha iyi fikir verebilir. Tamamlanmamış kısmın en önemli öğelerinin Block manipülasyon kütüphanesi ve onaylamalarla alakalı yazılımlar olduğu belirtildi. Diğer yandan geliştirici kaynakları da henüz başlatılmış değil.

Son güncellemeyle birlikte yayımlanan uzman görüşüne göre projenin tam anlamıyla tamamlanması için en az altı ay daha geliştirilmesi gerekiyor.

Telegram özel ICO satışında 1,7 milyar dolar toplamıştı. ICO sadece seçilmiş yatırımcılara açıktı. Telegram’ın önümüzdeki zamanda halka açık bir ICO düzenlemesi bekleniyor. BitMEX CEO’sunun yaptığı yoruma göre 2019 yılında Telegram ICO token’larının çoğu borsada listelendiğini  görebiliriz.

Telegram Open Network’ün whitepaper’ına göre platform Ethereum’a doğrudan rakip olacak. Akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz uygulamaları sunacak TON bu alada yer sahibi olmaya çalışacak.

Rus hükümeti Telegram’a tam anlamıyla savaş açmıştı. Hükümet Telegram’dan kullanıcıların şifrelenmiş mesajlarına erişim izni talep etmiş; Telegram ekibi kullanıcıların gizliliğini koruma amacıyla bu talebi reddetmişti. Bunun üzerine Rus yargısı Telegram’a yasak getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Norveç’ten Kripto Para Madencilerine Kötü Haber

Sonrakini Oku

Bundan sonra yeni bir boğa mı yoksa ayı mı göreceğiz? Bitcoin (BTC) boğaları ve ayıları yorumluyor…

Bir Cevap Yazın