Telefon Operatörünü Arayarak 1 Milyon Dolarlık Kripto Parayı Zimmetine Geçirdi

Sim kart kopyalama yöntemiyle Silikon Vadisi girişimcisinden 1 milyon dolarlık kripto para çalan Nicholas Truglia hakim karşısına çıktı.

Kaliforniya Eyalet Mahkemesi’nde görülen davada Truglia, hırsızlık, dolandırıcılık, zimmetine para geçirme ve büyük çaplı soygun gibi 21 farklı suçtan yargılanıyor. Truglia’nın karşı karşıya kaldığı büyük çaplı soygun suçlaması yatırımcı Robert Ross’un sim kartını kopyalayarak kripto paralarını çalmasından kaynaklanıyor. Telefonun şebekesinin çekmediğini farkeden Robert Ross soluğu bir Apple Store’da aldı ancak çok geçti. Çünkü Ross’un kripto paraları çoktan çalınmıştı. Truglia, Ross’un Coinbase ve Gemini borsalarındaki 500’er bin dolarlık kripto paralarını hesabına geçirmişti.

Mağdurun sim kartını kopyalamak için AT&T’yi arayarak kendini Robert Ross olarak tanıtan Truglia böylece borsaların 2 adımlı doğrulama protokollerini atlatmayı başardı. Polis ekiplerince Truglia’nın Manhattan’daki evine yapılan baskında 300 bin dolarlık kripto para kurtarıldı. Santa Clara bölgesinin Başsavcı yardımcısı Erin West CNBC’ye verdiği demeçte şunları kaydetti:

Bu yeni bir soygun yöntemi. Dolandırıcılar, kripto para yatırımcılarını hedef alıyor.

Son yıllarda kripto para soygunları bir hayli arttı. Ancak kripto paraların bu konuda küçük bir avantajı var. Kripto paraların nereye gönderildiği henüz belirlenememiş olsa da West şu açıklamada bulundu:

Kripto paraların nereye gönderildiğini görebiliriz. Bu Blockchain’in bir güzelliği.

Truglia, Robert Ross’un dışında 0Chain CEO’su Saswata Basu’nun da sim kartını ele geçirdi. Ancak Truglia Basu’nun kripto paralarını çalmayı başaramadı. Kaliforniya’da yaşanan bir başka olayda sim kart kopyalanması sonucu 24 milyon dolarlık soyguna uğrayan Michael Terpin sim kart operatörü AT&T’ye ihmal nedeniyle 224 milyon dolarlık dava açmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Piyasası Kırmızı Günlerin Ardından Nefes Aldı

Sonrakini Oku

Sıra Dışı Bitcoin Tahmini: Bitcoin Altını Geride Bırakacak

Bir Cevap Yazın