Tayland Merkez Bankası’ndan Stablecoin’lere Düzenleme Kararıv

Tayland Merkez Bankası (BoT), stablecoin’ler için 2021 yıl sonuna kadar bir dizi regülasyon getirmeyi planlıyor. Bununla beraber  Tayland, Güney Kore merkezli bir firma tarafından üretilen Baht bağlantılı bir stablecoin’e karşı vatandaşlarını uyardı.

BoT’un Stablecoin Çalışmaları Sürüyor

Tayland Merkez Bankası, stablecoin çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca bu hafta yapılan açıklamaya göre dev kurum, Tayland vatandaşlarını Güney Kore merkezli Terra firması tarafından basılan Baht bağlantılı bir stablecoin olan Thai Baht Digital (THT) konusunda uyardı. Uyarıya göre bu stablecoin’in hiçbir yasal güvencesi bulunmuyor. Ayrıca Terra firmasının ürettiği Thai Baht Digital’in Tayland hükümetinin kripto para birimi yasasını ihlal ettiği belirtildi.

BoT’un 19 Mart tarihinde yayınlanan bir rapora göre, Tayland Merkez Bankası başkan yardımcısı Siritida Panomwon Na Ayudhya, önlemlerini sunmadan önce piyasa düzenleyicilerinin ve yatırımcılardan gelen görüşleri dikkate alacaklarını, değerlendirmeye dahil edeceklerini açıkladı.

BoT’un regülasyon planı, algoritmik sabit paraları ve döviz destekli sabit paraları kapsıyor. Kripto para endüstrisinin devleri Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), merkesiz yapısı nedeniyle konu dışı bırakıldı. Ayrıca BoT başkan yardımcısı Siritida, yatırımcıların aldığı riskleri kavrayacak düzeyde olduğunu kaydetti.

Tayland Baht’ı destekli stablecoin düzenlemeleri; Singapur, Japonya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin kripto para çalışmalarıyla paralel bir politika içeriyor. Buna göre, BoT tarafından resmi izin zorunluluğu getirilebilir. Bu bağlamda, izne tabi olanlar e-para olarak sınıflandırılabilecek. Sınıflandırma, kara para aklama ve yatırım riski konularında devreye girecek önemli bir element olacak.

Tayland Merkez Bankası CBDC Üzerinde Çalışıyor

Siritida, BoT’un fintech ve inovasyon alanında fırsatları görebildiğini ve gelişen teknolojileri yakından takip ettiğini kaydetti. Aynı zamanda BoT; ülke ekonomisini geliştiren, finansal istikrarı koruyan politikalar uygulayacak.

Ayrıca BoT, Hong Kong Para Otoritesi, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ve Çin Halk Bankası Dijital Para Enstitüsü ile dağıtık defter teknolojisini kullanan bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışıyor. Çoklu Merkez Bankası Dijital Para Birimi Köprüsü veya m-CBDC olarak adlandırılan proje, sınır ötesi transferleri için geliştiriliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple’dan Dikkat Çeken ve XRP’yi İlgilendiren Yönetici Hamlesi!

Sonrakini Oku

Bütün Kripto Para Piyasası Düşerken, XRP Fiyatı Neden Yükseldi?

Bir Cevap Yazın