Taproot Hazır: Bitcoin (BTC) Tarihi Bir Güncellemenin Eşiğinde Olabilir!

Elde edilen son bilgilere göre madenciler bir sonraki zorluk ayarlamasından önce Taproot’u uygulamayı kabul ederse 1787 blok sonra Bitcoin daha özel ve ölçeklenebilir olacak.

Taproot Hazır

Birkaç yıllık geliştirmeden sonra uzun zamandır beklenen Taproot güncellemesi çalışmaya hazır ve topluluk bu güncellemenin uygulanıp uygulanmayacağına karar verme aşamasında. Eğer bu güncelleme kabul edilirse Bitcoin’in tarihinde çok önemli bir gün olacağı ifade ediliyor.

Taproot, şu anda ağda uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’u olarak tanımlanabilir. Bu yükseltme, çok basit bir ifadeyle, bir dizi imzayı tek bir imza ile özetlemek için bir tür ana anahtarın oluşturulmasına izin veriyor.

Bu şekilde Bitcoin üzerinde çoklu imzalı giriş işlemlerini (UTXI) gerçekleştirmek daha verimli, daha ucuz ve daha kolay hale geliyor. Bu uygulama, bir Bitcoin işlemine dahil olan katılımcıların sayısını gizleyerek çeşitli kimlik gizleme yöntemlerine de kapı açıyor.

Taproot‘un bir başka yararı da ağ üzerindeki yükü hafifletmesi ve işlem alanını en az %20 azaltması olarak nitelendiriliyor. Bu da saniye başına gerçekleşen işlem kapasitesini artıracak ve ücretleri önemli ölçüde azaltacak.

Buna ek olarak birçok kişi Taproot uygulamasının akıllı sözleşmelerin nihai olarak geliştirilmesini sağlamak için ağın daha da fazla benimsenmesine imkan tanımasını bekliyor.

Bitcoin’in Geleceği Topluluğun Ellerinde

Taproot’un uygulanabilmesi için öncelikle büyük bir testin geçilmesi gerekiyor: “Hızlı Deneme”. Madenciler, node’larını bu uyumlulukla güncellemeli ve kabul ederlerse Taproot için onaylarını bildirmelidir.

Oylama dönemi en son ağ zorluk ayarlamasıyla başladı ve bir sonraki güncelleme gerçekleşene kadar 2016 blok sürecek. Bu süreçte madencilik bloklarının %90’ından fazlası Taproot’a onay verdiyse, soft fork bu yılın Kasım ayında uygulanacak.

Yapılan açıklamalara göre bu güncelleme uygulanırsa Bitcoin tarihinde çok önemli bir gelişme yaşanmış olacak ve Bitcoin artık hem daha ölçeklenebilir hem de daha özel olacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Milyarderden Dogecoin (DOGE) İtirafı: Hisselerini Satıp DOGE mu Aldı?

Sonrakini Oku

SICAK GELİŞME: MASAK, Kripto Para Borsalarına Yönelik Rehberini Paylaştı

Bir Cevap Yazın