SWIFT: Kripto Paralar İşe Yaramaz ve Dengesiz!

Cointelegraph’ın haberine göre bankalararası ödemeler ağı olarak bilinen Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Birliği (SWIFT), kripto para birimlerini “yararsız ve kararsız” olarak nitelendirdi ve kabul etmediğini belirtti.

FXStreet’in 10 Eylül’de yayımladığı bir rapora göre, SWIFT’ten birkaç temsilci Londra’da bir toplantıda buluştu ve kripto paralarla ilgili şu açıklamalar yapıldı:

Kripto paralar değer konusunda yoyo gibiler, işe yaramaz ve dengesizler. Kripto para şirketleri bunları istikrarlı hale getirse bile, bu hala bir sepet para birimi olacak.

Ripple Gibi Rakipler

Kripto paraları sert bir şekilde eleştiren ve neredeyse tüm dünya çapında 11.000 banka ve finans kurumunu ödemeler konusunda birbirine bağlayan SWIFT’in toplantı sırasında kendi eksiklerini de kabul ettiği belirtildi.

Yapılan açıklamalara göre günlük milyonlarca ödeme işlemi gerçekleştiren SWIFT’in maliyet ve zaman verimliliği konusunda eksikleri olduğu ifade edildi. Temsilciler bu konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Gün ortasında Avustralya’dan Çin’e bir ödeme yapmak isterseniz açılış saatleri ve saat farkları sebebiyle otomatik olarak 12 saatlik bir gecikme yaşarsınız.

Ancak bu kabule rağmen Ripple’ın böyle işlemleri anında gerçekleştirdiğine ve maliyetleri de aynı şekilde düşürdüğüne değinilmedi. Bu durum Ripple’ın xRapid teknolojisinin bir rakip olarak görülüyor olması olabilir.

Libra Kısa Vadede Etkili Olabilir

SWIFT, resmi olarak Facebook’un kripto para projesi Libra’yı rakip olarak görebileceğini ifade ediyor. Sosyal medya devinin piyasaya süreceği kripto parasının WhatsApp, Messenger ve Instagram ile entegre olacağı biliniyor.

Ancak buna rağmen Libra ile ilgili olarak temsilciler etkisinin çok kısa süreceğini dile getirdiler.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’de Bir Sonraki Rekor Seviye Ne Zaman Kırılacak?

Sonrakini Oku

Bakkt Bitcoin Vadelileri İçin 3.900 Dolar Depozito Talep Edecek!

Bir Cevap Yazın