Stratford City Hall Saldırısı ve Bitcoin

Stratford City Hall ransomware saldırısı ile ilgili yeni güncel bilgiler ortaya çıktı. Daha önce ortaya çıkan haberlerde bu yıl 14 Nisan’da ransomware saldırısına uğrayan Stratford City Hall bilgisayar korsanlarına fidye olarak 7.500 dolar değerinde 10 BTC ödeme yapmıştı.

Stratford City Hall Saldırısı

Stratford City Hall’ın internet sitesinde yayınlanan resmi bilgilere saldırı 14 Nisan Pazar sabahı gerçekleştirildi. Olayla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

14 Nisan 2019 Pazar günü Stratford Şehri, bilgisayar sistemlerinin saldırıya uğradığının farkına vardı. Kötü niyetli bir saldırganın, altı sanal sunucunun yanı sıra iki sanal sunucuya daha kötü amaçlı yazılım yüklediği ve bunları uygulamaya koyabildiği tespit edildi. Saldırgan daha sonra şehrin sistemlerini şifrelemeye başlayarak kullanılamaz hale getirdi.

Saldırının farkına varıldıktan sonra tüm Stratford City Hall’ın internet bağlantısı kesildi ve masaüstü, dizüstü, yazıcılar dahil olmak üzere hiçbir sunucunun internete erişememesi sağlandı. Bunun ardından çok uluslu profesyonel hizmetler ağı olan Deloitte, olayı yönetme ve değerlendirmede yardım sağlamak için devreye girdi.

Deloitte’te Küresel Olay Müdahale Lideri olarak görev yapan Kevvie Fowler olayla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Gerçekleştirilen prosedürlere ve mevcut bilgilere dayanarak Deloitte, ransomware saldırısıyla ilgili herhangi bir kritik bilgi kaybına ya da ifşasına dair bir kanıt tespit edemedi.

Saldırının Ardından

Stratford Belediye Başkanı Dan Mathieson“Sigorta kapsamı dahilinde çalışıyoruz ve sigortacılarımızla işbirliği içinde fidye ödeme kararını verdik.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Stratford City Hall, bu tür saldırıları gidermek için yeterli güvenlik önlemi alınıp alınmadığına ilişkin bir soruya yanıt olarak şunları dile getirdi:

Stratford Şehri siber güvenliğe ve kişisel bilgilerin güvenliğine öncelikli olarak önem vermekte ve güvenlik önlemlerini  düzenli olarak güncellemektedir. Deloitte aldığımız güvenlik önlemlerinin saldırının etkisini azalttığını belirtti. Başka bir saldırı riskini azaltmak için de ek güvenlik önlemleri alınmıştır.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Nijerya’da ünlü bir politikacının kızını kaçıran ve fidyeyi Bitcoin ile talep kötü niyetli kişilere ödeme de talep edildiği gibi Bitcoin ile yapılmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Yazar, BTC, ETH, BNB ve EOS Yıl Sonu Fiyat Tahminlerini Açıkladı!

Sonrakini Oku

Sahte Site İçin Ünlü İsimler Kullanıldı

Bir Cevap Yazın