Spotify’da NFT’ler Deneniyor: Profil Güncellemesi, Satın Alma ve Diğerleri

Spotify, geçtiğimiz haftalarda Roblox ile web3 dünyasına giriş sağlamıştı. Bu hamlesi ile Spotify, hem metaverse hem de NFT alanında ilerlemeler kaydetmeyi hedefliyor. Bunlardan ilki, Spotify’da NFT profilleri ile test edilmeye başlanıyor.

Profilde NFT’ler!

Bu testler, sanatçıların profillerinde NFT kullanmasına izin vermeyi planlıyor. İlk olarak ABD’de kullanılacak olan bu profiller, Steve Aoki ve The Wombats gibi ünlü sanatçıların profillerinde olacağı da konuşuluyor.

Ancak Spotify, NFT’lerin bir satış noktası olmayacağını açıklıyor. NFT’lerin platformda harici bir NFT pazarına bağlanması bekleniyor. Dolayısıyla bu NFT’ler, doğrudan Spotify’dan satın alınamıyor. Böylece sanatçıların, Spotify’da NFT’leri tanıtması da bekleniyor.

Bu ayın başlarında Roblox ile anlaşan Spotify, testlerini hali hazırda sürdürüyor. Bununla birlikte Spotify, NFT alımı için ilgili pazardan satış kesintisi yapılmayacağını da söylüyor. Aynı zamanda Spotify, kullanıcılara zaman zaman anketler gönderdiğini ve hatta bazı kullanıcılarla NFT’ler ve web3 hakkında sohbetler yaptığını iletiyor. Ayrıca Spotify, bu sohbetler esnasında NFT’ler ve web3’e yönelik olumsuz tutumlara karşı tazminat teklifinde bulunuyor. Twitter’da sıkça konuyu gündeme getiren Spotify, hem kullanıcıların yönelimini hem de piyasanın nabzını tutmaya çalışıyor.

Neler Olabilir?

Bir müzik platformu olan Spotify, bu hamlesi ile aslında sadece bir başlangıç yapıyor olabilir. Müzik NFT’lerinin de popülaritesinin arttığı bu dönemde Spotify, elbette ki sadece profil NFT’leri ile işin peşini bırakmayacaktır. Web3’te şu anda birçok platform, müzik NFT’lerini tanıtıyor ve bu platformlar, geleceğin müzik dinleme şekli olmaya devam ediyor.

Dolayısıyla Spotify’ın yavaş yavaş NFT ekosistemine giriş yapması, belki de onun web3’le yeni formuna ulaşacağı anlamını taşıyabilir. Hali hazırda müzik sektörünün pazar payının büyük çoğunluğunu elinde tutan Spotify, elindeki bu kozla web3’te daha çok şey vadedebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2021 Çöküşünü Tahmin Eden Analistten BTC Teknik Analizi!

Sonrakini Oku

Hindistan Merkez Bankası Açıkladı: Kripto Paralar Yasaklanmalı! İşte Nedeni

Bir Cevap Yazın