S&P’den Kripto Para Raporu

Amerikan merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P 19 Şubat 2018 tarihinde kripto paralar hakkında bir rapor yayınladı. “Bankacılığın Geleceği: Kripto Paralar Düzeni Değiştirebilmek İçin Bazı Kurallara İhtiyaç Duyuyor” başlıklı raporda kripto para piyasalarının geleneksel mali piyasalara muhtemel etkilerinden bahsedildi.

Şubat ayının başlarında hem geleneksel piyasalar hem de kripto para piyasaları aynı anda değer kaybederek paralel oldukları yönünde bir belirti göstermişlerdi. Ancak küresel derecelendirme kuruluşu S&P’nin finansal hizmetler müdürü Mohamed Damak bu korelasyonu mantıklı bulmuyor.

CNBC’ye yaptığı açıklamalarda Damak şu ifadelere yer verdi:

“Kripto para piyasasının değer kaybetmesi finansal hizmet sektöründe şu an için sadece küçük bir dalgalanmaya sebep olabilir. Bu piyasa, geleneksel piyasaların istikrarını etkileyebilecek ya da bizim derecelendirdiğimiz bankaların kredi puanlarını değiştirebilecek büyüklükte değil.”

S&P tarafından yayınlanan rapora göre bireysel yatırımcılar kripto paraların son çakılmasında büyük kayıplar yaşadılar. Ancak bankalara güvenen yatırımcılar için durum aynı olmadı. Raporda bu konuya ilişkin şu açıklamalar yapıldı:

“Derecelendirdiğimiz bankaların büyük bir ölçüde izole olmalarını bekliyoruz. Tahminlerimize göre bu bankaların kripto paralardan doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmeleri oldukça kısıtlı bir boyutta olacak.”

Damak kripto para alanında yapılacak düzenlemelerin önemine vurgulayarak şu açıklamaları ifadelerine ekledi:

“Kripto paraların gelecekteki başarılı olmalarının küresel düzenleyicilerin konuya nasıl yaklaşacaklarına bağlı olduğu düşüncesindeyiz. Yetkililerin getirecekleri düzenlemeler, piyasadaki yatırımcının bu finansal araçlara karşı duyduğu güveni artırabilir.”

Ayrıca rapor blockchain teknolojisinin küresel mali piyasalarda “olumlu” bir değişime öncülük edebileceğine dikkatleri çekti.

Dünya çapında faaliyetlerine devam eden büyük şirketler blockchain teknolojisinin getirdiği olanakları kendi alanlarında test etmeye çoktan başladılar. Çin merkezli bir bilgisayar şirketi Lenovo geçtiğimiz günlerde blockchain temelli bir dosya doğrulama sistemi için bir patent aldığını duyurdu. Blockchain teknolojisini kullanarak gerçekleştirilen ilk büyük tarımsal ticaret işlemi, geçtiğimiz Ocak ayında Amerika’dan Çin’e soya fasulyeleri gönderilmesiyle yapıldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ABD’de Gündem Kripto Paralar

Sonrakini Oku

Lenovo Blockchain Tabanlı Ürün Patenti Aldı

Bir Cevap Yazın