Sony CEO’su Ken Kutaragi, Metaverse Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu!

Popüler  video oyun konsolu PlayStation’ın geliştiricisi Ken Kutaragi, Metaverse hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Ken Kutaragi yaptığı bu açıklamalarda, sanal gerçeklik ve dijital dünyalar fikri konusunda çok heyecanlı olmadığını söyledi.

Ken Kutaragi: “Sadece Sinir Bozucu”

Eski Sony CEO’su ve PlayStation‘ın mucidi, Metaverse‘in anlamsız olduğunu ve AR/VR kulaklıkların “sinir bozucu” olduğunu düşündüğünü belirtti.

Ken Kutaragi, Metaverse hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

‘Gerçek dünyada olmak çok daha önemli’

Metaverse, özellikle sosyal medya devi Facebook’un geçen yılın sonunda adını Meta olarak değiştirmesinden sonra hızla en sıcak konulardan biri haline geldi.

Bir trend haline gelmesine rağmen, sosyal bağlantıya odaklanan 3B sanal dünyalar ağı herkes için ilgi çekici bir niş olayabilir.

Bloomberg için yakın zamanda yapılan bir röportajda 71 yaşındaki Kutaragi, Metaverse’in teknoloji evrenindeki bir sonraki büyük adım olmadığını savundu ve şöyle söyledi;

“Gerçek dünyada olmak çok önemli, ancak Metaverse sanal dünyada yarı gerçek yapmakla ilgili ve bunu yapmanın amacını göremiyorum. Gerçek benliğin yerine cilalı bir avatar olmayı mı tercih edersin? Bu aslında anonim mesaj panosu sitelerinden farklı değil.”

Ayrıca mühendis, sanal gerçeklik kulaklıklarının da hayranı olmadığını itiraf etti.

“İnsanları gerçeklikten ayırabileceklerine inanıyorlar ve bu nedenle sadece sinir bozucu bir şey”

Kim Farklı Düşünüyor?

Kutaragi, Metaverse’e karşı olsa da, dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi Grayscale için durum böyle değil. Kısa bir süre önce, Metaverse’ün önümüzdeki birkaç yıl içinde 1 trilyon dolardan fazla değerleneceğini öngördü.

Yatırım devi, Metaverse potansiyelinin yalnızca oyun sektörüyle bağlantılı olmadığını, çok ötesine uzandığını belirtti. Bunlar reklamcılık, dijital etkinlikler, sosyal ticaret ve geliştirici/yaratıcıdan para kazanma, sektöre dahil edilen tüm unsurlardır.

Ayrıca Bank of America’da stratejist olan Haim İsrail de bu konuda iyimser olduğunu belirtiyor. Ona göre, Metaverse, belirli koşulların karşılandığını varsayarak, kripto evrenini kitlesel benimsemeye yönlendirecek bir araçtır;

“Kesinlikle bunun çok büyük, büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum. Bu ekosistemin tamamı için kesinlikle büyük bir fırsat olacak doğru platformlara ihtiyacınız var.”

İsrail ayrıca Metaverse’in “kripto para birimlerini para birimi olarak kullanmaya başlayacağımız” yer olduğunu düşünüyor. Ancak BitcoinEthereum ve diğer özel dijital varlıklar şu anda bu role sığamayacak kadar değişken.

Bu nedenle, sabit paralar fiat para birimlerine veya değerli metallere sabitlendikçe muhtemelen daha da gelişecektir ve bu nedenle çok daha az dalgalanma eğilimi gösterecektir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Floki Inu Yatırımcılarına Kritik Uyarı Resmi Kanaldan Geldi: Dolandırıcılara Fırsat Vermeyin

Sonrakini Oku

Ünlü Türk Tasarımcı Refik Anadol’dan Yatırımcıları Heyecanlandıran Paylaşım!

Bir Cevap Yazın