Son Gelişmeler İran’ın Kendi Dijital Parası İçin Fırsat Olabilir!

Orta Doğu içerisinde gün geçmiyor ki yeni bir kriz daha başlamasın. İran ve ABD arasında yaşanan gerilim, Orta Doğu ülkesindeki Bitcoin (BTC) alımlarını ciddi anlamda arttırdı. Uygulanan yaptırımlar yüzünden zaten itibari parası inanılmaz değer kaybeden İran, vatandaşların kripto paralara ve altına akın etmesine neden oldu. Bu durum ilk bakışta olumsuz bir gelişme olarak gözükse de, altındaki fırsatlar değerlendirildiğinde bir hayli olumlu bir hale çevrilebilir.

Kasım Süleymani’nin ölümü ile beraber ham petrol fiyatları sadece 2 saatte %2 arttı ve bu küresel piyasada inanılmaz bir yükselişi temsil ediyor. İran daha önce kendi dijital parasını çıkartma ihtimaline sıcak bakıldığını ifade etse de, bu konuda hiçbir adım atılmamıştı.

Buna ek olarak geçtiğimiz ay içerisinde Kuzey Kore’nin yaptırımları aşmasına yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan Virgil Griffith olayında da İran için ipuçları saklı. Griffith temel olarak kripto paraları kullanarak yaptırımların aşılabileceğini gösterdi ve İran’ın ihtiyacı olan durum tam olarak bu.

İran Dijital Parası Ekonomiyi Şahlandırabilir

Yaşanan son olaylar eğer İranlı yetkilileri harekete geçerse, önümüzdeki aylarda İran merkez bankası destekli bir dijital para biriminin piyasaya sürülmesine tanıklık edebiliriz. Yabancı firmaların yaptırımlar yüzünden iş yapamadığı İran, dijital parası sayesinde yaptırımları aşıp ekonomisini yeniden güçlendirebilir. Tabii ki bunun için ilgili dijital paranın gizlilik özelliğine sahip olması ve likidite sağlaması gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tron CEO’su Yeni Gelişmeyi Duyurdu!

Sonrakini Oku

IMF Ekonomisti: Dijital Paralar ABD Dolarının Yerini Alamayacak!

Bir Cevap Yazın