Son Dakika: Kripto Paralar Bu Ülkede Yasal Hale Geldi!

Henüz ikinci bir El Salvador’umuz yok ancak bu yoldan ilerleyen farklı ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Kripto paraların yasal hale gelmesi daha fazla insana ulaşabilmesi için önemlidir. Dakikalar önce yapılan duyuruya göre Ukrayna artık kripto paraları tanımış oldu. Rusya’nın saldırıları sırasında kripto para topluluğu bu ülkeden desteğini esirgememişti.

Kripto Paralar Yasal Hale Geldi

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden aşağıdaki paylaşım yapıldı. Kripto paraların artık Ukrayna’da yasal olarak tanındığını söyleyebiliriz. Bu karar topluluk için birçok avantajı da beraberinde getirecek.

Bankalar yerli ve yabancı kripto para borsalarına hesap açabilecek. Kripto para sektörü artık üvey evlat muamelesi görmeyecek, normal bir şirket nasıl kolay biçimde bankadan hesap açabiliyorsa borsalarda hesap açabilecek. Ülkemizde halen kripto para borsalarıyla yoğun para transferi içinde olan hesaplar bazı kısıtlamalara maruz kalıyor. Darısı başımıza diyelim.

Ukrayna ve Rusya Gerilimi

Aniden başlayan savaş sadece kripto paraları değil tüm piyasaları olumsuz etkiledi. Sadece benzin fiyatındaki oynaklıktan bile bunu anlayabilirsiniz. Rusya ve Ukrayna birçok ürünün en büyük ihraççıları arasında yer alıyor. Enerji konusunda Rusya zirvedeyken, Buğday ve benzeri tarım ürünlerinde Ukrayna ciddi tedarikçi konumundadır.

Putin bugün önemli açıklamalarda bulundu ve top yekun şekilde Ukrayna’yı işgal etme planları olmadığını söyledi. Bununla birlikte Sergey Lavrov halen uzlaşma için masada olduklarını açıkladı. Henüz net bir ateşkes kararı alınmamış olsa da Rusya’nın batı ittifakı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlara çok uzun süre dayanması mümkün görünmüyor. Savaşın ortadan kalkmasıyla birlikte enerji, emtia, hisse senedi ve kripto para piyasalarının da rahatlaması bekleniyor.

Bitcoin için gündem yoğun ve Ukrayna haberinin fiyata ciddi bir etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte kripto para topluluğu Ukrayna halkının yanında olduğunu net biçimde gösterdi ve desteğini esirgemedi. Ukraynalı yetkililer de kendilerine AB üyesi ülkelerden daha fazla destek veren bu topluluğu kucaklamaya niyetli görünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler NFT Koleksiyonu Kendi Kripto Para Birimini Duyurdu! Bu Altcoin Yüzde 218 Arttı

Sonrakini Oku

Arthur Hayes Açıkladı: Bu Gelişme Bitcoin’i 1 Milyon Dolara Çıkarabilir!

Bir Cevap Yazın