Son Dakika: FOMC Tutanakları Açıkladı! Altcoinler Hareketlendi!

Son FED açıklaması 16 Mart tarihinde gelmişti. Toplantı tutanakları ise dakikalar önce açıklandı. Peki kripto paraları ilgilendiren detaylar neler? Yatırımcıları ilerleyen saatlerde neler bekliyor. Mayıs 4 tarihinde yapılacak yeni toplantıda bizi nelerin beklediğini bu tutanaklarda görmüş olacağız. Artan volatiliteye karşı dikkatli olmakta fayda var.

FOMC Tutanakları Açıkladı

Kripto para yatırımcılarının günlerdir beklediği FOMC tutanakları 21.00 itibariyle açıklandı. Mart ayındaki toplantıda yapılan açıklamaların temellerini ve önümüzdeki toplantıda atılacak muhtemel adımları bu tutanaklardan okuyacağız. Birçok yatırımcı bu tutanakların açıklanmasıyla Mayıs ayında yapılacak faiz artışının boyutunun netleşeceğini düşünüyordu.

FOMC tutanaklarının satır başlarını anlık olarak buradan paylaşacağız.

  • Bilanço azaltılmasıyla alakalı katılımcılar ortak karar aldı.
  • Hazine menkul kıymetleri için aylık 60 milyar dolar azaltıma sıcak bakılıyor. MBS için 35 milyar dolar uygun görüldü.
  • Çoğu üyeye göre birden fazla 50 bp faiz artışı uygun.
  • Katılımcılar ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı olarak daha sıkı bir politika duruşuna geçiş konusunda ortak fikre vardı.
  • Uzun vadeli enflasyon endişesine karşı tetikte kalmanın önemi vurgulandı.
  • Mayıs toplantısı biter bitmez bilanço küçülmeye başlayacak.
  • Katılımcılar enflasyon seyrine ilişkin belirsizliğin yüksek olduğu ve enflasyon risklerinin tepetaklak olduğu konusunda anlaştılar.
  • Çok sayıda katılımcı Rusya’nın işgalinin küresel finansal koşulların genel olarak sıkılaştırılması ve enerji maliyetlerinde uzun süreli artış risklerine değindi.

Genel olarak beklentilerin çok dışında kritik bir detay bulunmuyor.

Bitcoin ve Altcoinler

Kripto para piyasaları akşam gelecek FOMC tutanaklarına kilitlenmişti. Tutanaklardaki önemli detayları yukarıda paylaşmıştık. Bitcoin’in son açıklamalara sert bir tepki vermesi olası görünmüyor. BTC için 44.000 dolar desteği kritik öneme sahipti. Bu seviyenin altında daha fazla kapanış görmemiz aşağı yönlü riskleri tetikleyebilir. Ancak fiyatın mevcut durumundan da anlaşılacağı üzere direk olarak fiyatı aşağıya (güçlü şekilde) itecek açıklamalar görmedik.

Varlık alımlarının azaltılması ve faizlerin 50 bp seviyesinde artma ihtimali ise beklentiler dahilindeydi. Mayıs ayının ilk haftasında yapılacak açıklamalar ve faiz artışındaki oran Bitcoin’deki volatiliteyi daha da artırabilir. Bir sonraki toplantıya kabaca 1 ay kaldı, BTC’nin önümüzdeki seanslarda yapacağı hareketler son gelen haberlerin fiyatlanmasını gösterecek. Bitcoin’in bugün yaşadığı düşüş altcoinlerde çift haneli kayıplara sebep oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Metaverse Coin Artık KuCoin’de Listeleniyor!

Sonrakini Oku

120.000’den Fazla BTC Tutan Adres, Yeniden Devrede: Glassnode, Güncel Verilere İşaret Etti!

Bir Cevap Yazın