Son Dakika: FED Tutanakları Yayınlandı Önemli Kripto Para Detayı!

Akşam açıklanması beklenen tutanaklar nihayet yayınlandı. Kripto paralarla alakalı ne gibi detayların olacağı merak konusuydu. Kripto paralar Federal Açık Piyasa Komitesi Tutanaklarına girdi. Yayınlanan toplantı tutanaklarında stablecoin ve kripto paralara ciddi bir yer ayrıldı.

FED Tutanakları ve Kripto Paralar

Kripto varlıkların ticaret risklerini yüksek bulan bazı üyeler bu konudaki endişelerini toplantıda dillendirdi. Stablecoinler hakkındaki şeffaflık eksikliğine dikkat çeken üyelerin bu konudaki risklerle alakalı yaptığı uyarılar bulunuyor. Katılımcılar gerekli düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe girmesini finansal istikrar için elzem görüyor.

Rapordan bazı detaylar

“Kripto paralara karşı artan ilgi finansal sisteme karşı negatif etkide bulunuyor. Bu varlıkların düzenlenmesi ve finansal sistem üzerindeki risklerin azaltılması gerekiyor”

Yukarıdaki ifadeler toplantıda bulunan bazı katılımcılar tarafından dillendirildi.

Stablecoin konusuna ayrı bir başlık açılması önemli çünkü yakın gelecekte Amerika bu konuda bazı adımlar atacak. Çin FUD’una benzer şekilde “stablecoin” konusu kripto para piyasalarını etkileyebilir.

Tutanaklarda genel olarak kripto paralarla alakalı negatif açıklamalar bulunuyor. Fiyatın yaşadığı düşüş 45.500 seviyesinde şimdilik yavaşladı. Bitcoin fiyatı Binance borsasında 45.500 doların üzerinde bulunuyor.

Katılımcıların regülasyonlarla alakalı harekete geçme çağrısı birçok kesimdeki rahatsızlıkları dillendiriyor. Amerikalı milletvekilleri geçtiğimiz gün artık harekete geçilmesi için SEC’e mektup yazmıştı.

Enflasyon ve Diğer Konular

Bazı Federal yetkililer NBS ve tahvil alımlarının ne zaman gevşetileceği konusuna değindi. Aylık olarak yaklaşık 120 milyar dolarlık alım yapılıyor ve durum birçok kurul üyesini rahatsız ediyor. Bu alımların ana amacı ise “piyasalara sıcak para” pompalamaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi birçok üye bunun artık azaltılmasını hatta durdurulmasını istiyor. Bu noktada yetkililerin bir takvim açıklaması gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Tutanaklarda enflasyonla ilgili de bazı bilgiler bulunuyor. Mevcut %2 enflasyon beklentisi işçi bulma, hammadde temin gibi sorunlardan dolayı gerçekleşemeyecek. FED yetkilileri bunu kabul ediyor ve beklentinin çok daha üzerinde bir enflasyonun gerçekleşeceğini öngörüyor. Ancak %5 olarak gerçekleşecek enflasyonun geçici olacağı da tutanaklarda yazıyor.

Küresel piyasalar, NBS ve tahvil alımlarının azalması kısmını pek sevmedi. Tutanakların yayınlanmasıyla birlikte S&P ve birçok borsa düştü ancak gelen tepki alımlarıyla birlikte hızlı toparlanma gerçekleşti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dogecoin’de Yatırımcı İlgisi Artıyor Mu? DOGE Fiyat Hedefi Neresi?

Sonrakini Oku

Çin’in Sosyal Medyası Weibo’nun Son Kripto Para Adımı Tepki Çekti!

Bir Cevap Yazın