Son Dakika: FED Faiz Kararını Açıkladı! Kripto Paralara Etkisi Ne Olacak?

Haftalardır kripto para yatırımcıları FED tarafından yapılacak faiz açıklamasını bekliyordu. Dakikalar önce FED kararını duyurdu. Amerika’daki yüksek enflasyon sebebiyle FED bir süredir parasal genişlemeyi durdurmuştu. Bu akşam itibariyle de yeni bir sürece girilmiş oldu. Peki FED ne kadar verdi ve kripto paralar nasıl etkilenecek?

FED Faiz Kararını Açıkladı

Profesyonel yatırımcıların önemli bir kısmı bu toplantıdan 25 baz puanlık faiz artışını bekliyordu. FED’in 21:00 itibariyle yaptığı açıklamayla 25 baz puan faiz artışı kesinleşmiş oldu. Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 39.80 dolardan alıcı buluyor. Alınan kararları anlık olarak bu sayfa üzerinden sizinle paylaşıyor olacağız, sayfayı yenileyerek en hızlı şekilde son dakika bilgilerine ulaşabilirsiniz. FED’in yazılı açıklamasının satırbaşları ise şöyle;

  • 25 baz puan faiz artışı kararı alındı.
  • Yıl sonu enflasyon tahmini %4,3
  • 2023 sonu enflasyon tahmini %2,7
  • Önümüzdeki toplantıda tutulan hazine menkul kıymetleri gibi varlıkları azaltmaya başlayacağız.
  • 8 üyeden sadece 1 tanesi 25 baz puan artışa karşı çıktı. Aleyhte oy kullanan Bullard, 50 bp artış önerisinde bulundu.
  • İşe alımlar ve işletme faaliyetlerindeki iyileşme devam ediyor.
  • Bu yıl 6 faiz artışı daha öngörülüyor.
  • Enerji fiyatları sebebiyle enflasyon yükseliyor.

Yarım saat sonra FED Başkanı Powell ekran karşısına geçecek ve alınan kararlarla ilgili detayları paylaşacak. Anlık olarak yapılan açıklamaları size duyurmaya devam edeceğiz. Açıklama sonrasında DJ endeksi gün içindeki kazançlarını sildi.

Bitcoin ve Kripto Paralar

Hali hazırda 25 baz puanlık artış zaten fiyatlanmıştı ve FED’in daha yüksek bir oranda artış yapmasından endişe ediliyordu. Ancak beklentilerin dışına çıkılmadı ve FED ilk faiz artışını 25 baz puan olarak açıkladı. Bitcoin’in hızla yükselmesi için faiz artırılmaması gerekirdi ancak düşük bir artış olduğundan dolayı fiyat bu bölgede tutunabilir.

Bitcoin ve altcoinlerin faiz kararına ilk tepkisi olumlu oldu. Haberin açıklanmasından önce 39.800 dolara düşen fiyat hızla 40.150 dolar seviyesine yükseldi. Ancak yarım saat sonra Powell tarafından alınan kararların detayları açıklanacak ve piyasa bu kararları fiyatlamaya başlayacak. Duyuruda paylaşılan kararlar ve olası politika değişikliğine dair detaylarla bu sayfayı anlık olarak güncelliyor olacağız. Sayfayı yenileyerek güncel bilgilere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Şarkıcı Rihanna, Metaverse Evrenine Dahil Oluyor! İşte Yeni Hamlesi

Sonrakini Oku

Ünlü Finans Borsasından NFT Hamlesi: Bu Platform Çatısı Altında NFT Platformu!

Bir Cevap Yazın