Son Dakika: FED Faiz Kararını Açıkladı! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

Kripto para piyasası da dahil olmak üzere bütün piyasaların gözü Federal Rezerv Bankası‘nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed, bu aşkam saat yaptığı toplantı sonrasında ise faiz kararını açıkladı.

Peki Fed’in gerçekleştirdiği bu toplantıda ne karar verildi? Bitcoin ve altcoin’ler nasıl etkilendi gelin şimdi bakalım.

Fed 50 Baz Puanlık Faiz Artışına Karar Verdi

Fed, Ocak 2022’de faiz oranını sabit tutacağını açıkladı ve Mart ayı için yüzde 25 baz puanlık faiz arttırma kararı verdi. Fed’in geçtiğimiz ay verdiği bu kararla birlikte gözler Mayıs ayında verilecek karara çevrilmişti.

Uzun zamandır beklenen gün geldi çattı. Federal Rezerv Bankası, geçtiğimiz dakikalarda bir toplantı gerçekleştirdi ve faiz kararını açıkladı. Fed tarafından yapılan açıklamada  50 baz puanlık faiz artışına karar verdiği bildirildi.

Fed toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda oranlardaki yükselişle birlikte, 9 trilyon dolarlık bilançosundaki varlıkları azaltmaya başladığını dile getirildi.

Öte yandan Fed’in bilançosunun daraltılmasının kademeli bir şekilde yapılacağının ve 1 Haziran’da başlanacağın da altı çizildi. Plana göre, 1 Haziran’dan itibaren, 30 milyar dolarlık Hazine ve 17.5 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin devri yapılacak. Üç ay sonrasında ise, Hazine için üst sınır 60 milyar dolara ve ipotekler için 35 milyar dolara yükselecek.

Piyasada Son Durum Ne?

Uzun bir zamandır piyasadaki beklentiler Fed’in 50 baz puanlık faizi artışı yapılacağı yönündeydi. Dolayısıyla kripto para piyasası bu karara büyük bir tepki vermedi.

Öyle ki piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), Fed‘in faiz kararından çok fazla etkilenmedi. Öyle ki amiral gemisi kripto para birimi Fed’in faiz kararını açıklamasının hemen ardından 39.000 dolar seviyelerinde sabit kaldı.

İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla Bitcoin (BTC), CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte %3.14’lük bir artışla 39.085 dolardan alım satım işlemi görmeye devam ediyor.

Ayrıca piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ise gün boyunca 2.842 dolar seviyesinden işlem görürken Fed’in faiz kararının ardından neredeyse sabit kaldı ve 2.862 dolar seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan ilk 10’daki diğer kripto para birimlerinde ise durum şu şekilde;

Binance Coin (BNB), son 24 saatte %2.69’luk bir artışla 393 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ederken, Ripple (XRP) son 24 saatte %1.77’lik bir düşüşle 0.61 dolardan, Solana (SOL) son 24 saatte %1.77’lik artışla 87 dolardan, Terra (LUNA) son 24 saatte %1.01’lik artışla 83 dolardan, Cardano (ADA) son 24 saatte %7.61’lik artışla 0.83 dolardan ve Dogecoin (DOGE) son 24 saatte %1.76’lık artışla 0.1311 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dev Moda Markası da Bu Kervana Katıldı! Kripto Para Ödemelerini Kabul Edecek!

Sonrakini Oku

Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek: Piyasada Son Durum!

Bir Cevap Yazın