Son Dakika: Çin’den Gelen Haber İle Kriptolar Ani Düşüşe Geçti! Çin’den FUD Yağıyor!

Bitcoin bugün 35.000 dolar seviyesini destek haline getirmek için çabalıyordu. Ancak biraz önce gelen haber fiyatın ani şekilde düşüşe geçmesine sebep oldu. Bitcoin fiyatını 35.200 seviyesinde 34.000 dolara kadar düşüren haber altcoinleri de olumsuz etkiledi. Çin Merkez Bankasının paylaştığı duyuru yatırımcıları kripto para piyasaları konusunda uyarıyor.

Çin Merkez Bankası Kripto Paralara Savaş Açtı!

Biraz önce Çin Merkez Bankası’nın internet sitesinde yayınlanan duyuruda yatırımcılar uyarıldı. Son derece riskli olarak tanımlanan kripto para piyasalarına Çin vatandaşlarının yatırım yapmamaları istendi. Aşağıda paylaşılan duyuruda resmi açıklamayı görüyorsunuz.

Son Dakika: Çin’de Kripto Para Şirketi Kapatıldı

Yine bir son dakika bilgisine göre Pekin merkezli bir yazılım şirketi Çin Hükümeti tarafından kapatıldı. Suçu kripto para odaklı yazılımlar geliştirmek olan şirketin internet sitesi ve ofisi güvenlik güçleri tarafından kısıtlandı. Çin Merkez Bankasının yaptığı açıklamada “Hiçbir kurum kripto para hizmeti veremez” denildi.

Çin Merkez Bankası son bir saati içinde iki flaş duyuruyla piyasaların alt üst olmasına sebep oldu. Bitcoin güncel olarak 34.000 dolardan işlem görüyor. Fiyatın 33.500 desteğini kırması halinde yeni bir 30.000 desteğiyle karşılaşabiliriz. Boğalar böyle bir şey olmaması için fiyatı 34.000 doları üzerinde tutmak adına ellerinden geleni yapıyor. Tüm kripto topluluğu küresel hash-rate değerinin dünya genelinde Çin’den dağılmasıyla gelecek FUD’ların piyasaların artık etkilememesini umuyor.

Çin Neden Kripto Paralar Savaş Açıyor?

Bunun birçok sebebi bulunuyor ancak en başında gelen sebep Çin’in küresel ölçekte erişilebilir ve hakim para birimi hedefidir. Bunu Dijital Yuan ile yapacağını düşünen Çin yönetimi kendine iki rakip görüyor. Birincisi Amerikan doları, ikincisi ise tüm kripto para ekosistemidir.

Dijital Yuan’a alternatif olan varlıkların zayıflaması için elinden geleni yapan Pekin Yönetimi yasaklar ve tehditlerle piyasaları yıpratmayı hedefliyor. Vololiteyi tetikleyen Çin haberleri büyük Bitcoin düşüşünün de tetikleyicileri arasında yer aldı. Ancak Bitcoin madencilerinin ülkeden kaçmaya başlaması, kripto para piyasalarında Çin etkisini azaltacak ve nihayet Çin FUD’ları yatırımcıların uykusunu kaçırmayacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dogecoin İlgisi, Baby Doge Coin ve Shiba Inu’ya Mı Kayıyor? DOGE, Dar Fiyat Aralığına Demir Attı!

Sonrakini Oku

Blockchain, Yolsuzluğu Ortadan Kaldırabilir! Dünya Ekonomik Forumu Öneriyor

Bir Cevap Yazın