Son Dakika: Amerika’dan İlk Kripto Para Yatırımı!

Amerika Birleşmiş Devletleri kripto paraları konu alan ilk yaptırımını resmen duyurdu. Yaptırımın devamı gelebilir. Kripto para topluluğundaki en büyük korku Rusya geriliminin kripto paralara sıçraması ve ekosisteminin siyaset gündemine oturmasıydı. Maalesef korkulan şey oluyor ve ABD kripto paraları konu alan yaptırımlara başlıyor.

Amerika’dan İlk Kripto Para Yatırımı

20 Nisan’da Hazine’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, Rusya merkezli kripto para madenciliği şirketi BitRiver‘ın yanı sıra 10 bağlı kuruluşu Specially Designated Nationals listesine ekledi. Son duyuruya göre hareket Rusya’nın kripto madenciliği endüstrisine karşı daha geniş bir baskının göstergesi. Hazine, BitRiver ile Putin rejimi arasında özel bir ilişkiden bahsetmedi.

Hazine’nin duyurusunda, şu detaylar yer aldı;

“Bu şirketler, uluslararası kriptopara para madenciliği kapasitesi satan geniş sunucu çiftlikleri işleterek, Rusya’nın doğal kaynaklarından para kazanmasına yardımcı oluyor. ABD, ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığın, Putin rejiminin yaptırımların etkisini dengelemek için bir mekanizma haline gelmemesini sağlamaya kararlıdır”.

Rusya ve Kripto Paralar

Şubat ayında BitRiver, Rusya’nın net sıfır karbon ayak izine sahip ilk şirketi olduğunu duyurdu. Bu yılın başlarında, Rusya’da kripto para madenciliğini yasaklama konusunda farklı açıklamalarda bulundu. Başkan Putin nihayetinde kripto para endüstrisinin yanında yer aldı ve kripto para madenciliğinin yasal zemine oturtulması için gerekli talimatları verdi.

Son tahminlere göre Rusya, ABD ve Kazakistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük Bitcoin madenciliği merkezi konumundadır. Küresel ödeme sistemlerinden dışlanan Rusya son zamanlarda kripto paraları kullanarak bu baskıyı azalma fikrini tartışıyor. Birçok Rus bürokrat, kripto paraların ithalat ve ihracat ödemelerinde şirketler tarafından kullanılmasını tavsiye etti.

Nitekim mevcutta İran gibi bir örnekte önümüzde duruyor. Geçtiğimiz yıl İranlı yetkililer, ABD tarafından uygulanan ambargoyu delmek için ülkedeki belirli şirketlere kripto para kullanma izni vermişti. Bu izin sadece ülkedeki madenciler tarafından üretilen kripto paraların kullanılması şartıyla verildi. Rusya çok daha büyük bir kripto para madencilik gücüne sahip olduğu için bu yolu tercih etmesi ülkeye büyük avantaj sağlayabilir.

Öte yandan Rus oligarkların OTC masaların üzerinden kripto para temin ederek farklı ülkelere servet taşıdığıyla ilgili haberleri yakın zamanda duyurmuştuk. Bu ülkelerin başında BAE geliyor, bölgedeki bazı kaynaklar çok sayıda Rus zenginin bölgede kripto paraları kullanarak yatırım yaptığını doğruluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Neredeyse Sıfıra Düştü

Sonrakini Oku

NFT Platformu Kripto Para Dağıtacak! Tokenin Fiyatı Yüzde 15 Arttı!

Bir Cevap Yazın