Socios.com, 26 Futbol Kulübünün Ortağı Oldu! Taraftar Token’lar Gelecek Mi?

Taraftar token platformu Socios, taraftar etkileşimi deneyimleri ve ödülleri sunmak için 26 Major League Soccer (MLS) takımıyla ortaklık kurduğunu duyurdu. Ancak şu ana kadar hiçbir taraftar token‘ına yönelik açıklama yapılmadı.

Socios, Profesyonel Futbol Ligi İle Ortaklık Kurdu

ABD’deki en büyük profesyonel futbol ligi Çarşamba günü Socios ile ortak bir duyuru yaptı ve bu ortaklığın taraftarların 26 ortak MLS kulübü için “özel ödüller, anketler ve fırsatlara” erişmesine yardımcı olacağını açıkladı.

Duyuru herhangi bir özel hayran katılımı etkinliğinden bahsetmese de, MLS, hayranların oyunla ilgili doğru tahminler yapmak ve soruları doğru yanıtlamak için ödüller kazanma şansına sahip olacağını öngörüyor.

MLS, Statista ve Wikipedia’ya göre 8,6 milyon hayrandan 2019’da bilet satışlarından ve mağazacılıktan toplam 816 milyon dolar gelir elde etti. Ancak 2020 ve 2021 verileri, Covid kısıtlamaları nedeniyle büyük ölçüde düşüş yaşadı.

Socios, web sitesine göre sekiz uluslararası spor liginde 125’ten fazla spor takımıyla ortaklık kurdu. Bununla birlikte çoğu ortaklık, alıcıların etkinliklere katılmak ve ayrıcalıklara özel erişim kazanmak için kullandıkları taraftar token’larının oluşturulmasını içeriyor.

Taraftar tokenları, CoinGecko verilerine göre yaklaşık 255 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile başlı başına oldukça büyük bir nişi temsil ediyor. Bu tür token’ların çoğunu ise Avrupa futbol takımlarının taraftar token’ları oluşturuyor.

Taraftarlarla etkileşime geçmek, kaçınılmaz olarak, Socios’un Chiliz (CHZ) platformuyla birlikte Avrupa futbol takımları için değiştirilemez token’lar (NFT) aracılığıyla yayınladığı hatıraların yayınlanmasını içerir. Socios ve Chiliz ayrıca NFT‘ler oluşturmak için 13 NFL takımıyla pazarlama ortaklıkları imzaladı.

Ancak haberler, Twitter’daki MLS hayranları tarafından sıcak bir şekilde karşılanmadı ve bazı hayranlar ortaklık için hoşnutsuzluklarını dile getirdi. Twitter’a hızlı bir bakış attığımızda, ligdeki taraftarların tweetlerinin çoğunun olumsuz olduğunu ve birçoğunun Socios‘un Avrupa futbol ligleriyle mevcut ortaklıklarına işaret ettiğini gösteriyor.

Hayranlardan gelen tepkiler, ana akım medyanın gelişmekte olan piyasayı kapsaması tarafından körüklenmiş olabilir. Öyle ki spor haber kaynağı The Athletic’ten 29 Nisan tarihinde yayınladığı bir makale, bu ortaklıkları token’lar ve pazarlama taktikleri olarak gelirleri artırmak için tasarlanmış pump ve dump planları olarak resmetti.

Öte yandan Houston Dynamo MLS takımını destekleyen topluluk olan Dynamo Theory’nin resmi Twitter hesabından ise bugün yapılan bir paylaşımda şu ifadelere yer verildi;

MLS’deki taraftarların, bu Socios sponsorluğunda olduğu gibi bir şey için bir araya geldiklerini asla görmeyeceksiniz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Goldman Sachs’tan Bitcoin Destekli Kredi Alan Gizemli Firma Ortaya Çıktı! Dev Borsa İşin İçinde

Sonrakini Oku

ABD Merkezli Bu Üniversite, Dev Borsa İle Ortaklık Kurdu! Kripto Para Ödemelerini Kabul Ediyor

Bir Cevap Yazın