Sıcak Gelişme: Janet Yellen’ın Son Açıklaması Kripto Para Sektörünü Kana Buladı

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) 58.000 doları zorladığı anlarda gelen son dakika gelişmesi, fiyatın ve piyasaların bir anda düşüşe geçmesine yol açtı.

Janet Yellen: Faiz Arttırmak Zorunda Kalabilir

Bitcoin, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapılan son açıklama ile beraber %5 ve üzerinde değer kaybı yaşadı. Yellen, ekonominin daha kötüye gitmemesi için faiz oranlarının arttırılması gerekebileceğini vurguladı ve faiz arttırımına yönelik ilk açıklamayı yaptı.

Bitcoin  fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 55.000 doların da altına indi ve destekte tutunmak için çaba sarf ediyor. BTC’nin ve kripto para piyasasının günlerdir devam eden yükselişi ise böyle bir düşüşün sağlıklı yükseliş için şart olduğunu akıllara getirmişti.

BTC Düşüşe Geçerken ETH’nin Yükselişi Durdu

Bugün kripto para piyasasına DOGE’un yükselişi damga vursa da Janet Yellen’ın açıklaması ile bir süredir yükselen BTC, ETH ve BNB gibi birçok kripto para birimi de düşüşe geçti. Yellen’ın faiz arttırımı için henüz erken olduğunu ifade etmesine rağmen faiz arttırma konusunda ilk defa olumlu konuşması kesinlikle sektörün kötü etkilenmesine yol açabilir.

Bitcoin için kritik destek ise 52.000 dolar ve bunun devamında 48.000 dolar olarak biliniyor. ETH için ise 3.100 dolar seviyesi yönün yeniden tahsis edilmesi konusunda kalıcı olacaktır. ETH bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 3.200 dolar seviyesinden işlem görüyor ve 7 günlük yükseliş tablosunu koruyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple’a Dava Açan İsim, Şimdi de Ripple CEO’sunun Eski Şirketine Göz Dikti

Sonrakini Oku

Sıra eBay’de: CEO Kripto Paralar ve NFT’ler İle İlgili Sinyal Verdi

Bir Cevap Yazın