Sıcak Gelişme: Çin’in Kripto Parası Sonunda Piyasaya Çıkıyor Mu?

Twitter üzerinde Block Journal tarafından paylaşılan bir video habere ve Pandaily.com’un yayınladığı habere ve iddiaya göre, Çin‘in çok beklenen dijital parası sonunda piyasaya sürülmeye hazır.

İlgili videoda konuşma yapan ve Çin içerisindeki önemli düşünce kuruluşlarından birisi olan Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin Başkan Yardımcısı Huang Qifan, Çin’in dijital parasının adının DCEP olacağını belirtti ve bunun yakında piyasaya sürülüp, ilk olarak ticari bankalar aracılığıyla deneneceğini itiraf etti.

”PBOC, DCEP’i Piyasaya Sürecek!”

Qifan, DCEP hakkında yaptığı açıklamalara ek olarak SWIFT’in artık talepleri karşılayamadığını ve 46 yıl önce kurulan platformun teknolojisinin modasının geçtiğini ifade etti. Sınır ötesi transfer işlemlerinde sürenin bazen 3 ile 5 iş günü sürebildiğini dile getiren Qifan, DCEP isimli projenin en çok da bu eksikliği dolduracağını ima etti.

Çin Merkez Bankası’nın DCEP’i beş veya altı yıldır geliştirmekte olduğunu vurgulayan Qifan, bu teknolojinin yeterince olgunlaştığını ve PBOC’un dünyada kendi dijital parasını piyasaya sürecek ilk merkez bankası olduğunu açıkladı. Bu da aslında DCEP’in tarih verilmemesine rağmen yakında piyasaya çıkacağını gözler önüne seriyor.

Çin bunlara ek olarak geçtiğimiz gün de yeni kripto para derecelendirmelerini yayınladı. 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Güney Afrika’da Bitcoin İşlemleri %2.800 Arttı

Sonrakini Oku

China Merchant Bank, Kripto Cüzdanına Yatırım Yaptı

Bir Cevap Yazın