Sıcak Gelişme: Bitcoin (BTC) Fiyatı 19.000 Doları Gördü

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 19.000 doları gördü ve yükselmeye devam ediyor. BTC’nin 19.000 doları görmesi ile beraber altcoinlerin ciddi bir düşüş yaşadığı görülmekte. Peki ilerleyen saatlerde BTC için olası direnç noktaları belli mi?

BTC, Altcoinleri Eziyor

Bitcoin fiyatının Binance kripto para borsası üzerinde 19.100 dolara kadar çıktığı görülüyor. Bu, ABD doları karşısında yeni bir rekor olmasa da rekora en çok yaklaşılan seviye oldu. Buna ek olarak artan döviz kuru nedeniyle Bitcoin, Türk lirası karşısında yeni bir rekor kırarak 150.000 TL seviyesine kadar çıktı.

Bitcoin fiyatının yaşadığı bu yükseliş de doğal olarak altcoinleri ezdi. XRP fiyatı, gün içerisinde 0,77 dolara kadar çıkmışken yükselen Bitcoin karşısında 0,58 dolar seviyesine kadar geriledi. Öte yandan Ethereum bu yükseliş esnasında yeniden 606 doların altına geriledi. Neredeyse önde gelen bütün altcoinlerin Bitcoin fiyatı karşısında düşüşe geçtiği görülüyor.

Kripto Para Piyasasında Sert Düşüşlere Hazır Olun

Lider kripto para birimi 19.000 doları gördükten sonra yeniden 18.900 dolar seviyelerine gerileyip düzeltme yaşadı. Ancak uzmanlar bunun gibi düzeltmelerin normal olduğunu vurgulamakta. Analistlere göre  özellikle günlerdir yükselen bir piyasada böyle düşüşler ve yükselişler bir hayli normal. Daha önceki boğa koşusunda gün içerisinde piyasanın %40 ve %30 seviyelerinde düşüş yaşadığı biliniyor.

btc

Kripto para yatırımcıları bu iniş ve çıkışlara alışık olsalar da sektöre yeni girenler ani bir panik ile ellerindekileri satıp zararı gerçeğe çevirebilirler. Ancak piyasanın bundan birkaç gün sonra toparlanmaya geçmesi, ellerindekileri panik ile satmayan yatırımcıların yine kazanç elde etmesini sağlayabilir. Bitcoin fiyatının 19.000 dolar üzerinde kapanış gerçekleştirmesi ise altcoinler için yine felaket anlamına gelecektir.

Altcoinlerin yükselişlerine devam etmeleri için Bitcoin’in sabit kalması gerekiyor. Olası bir yükseliş altcoinleri ezip paranın BTC’ye kaymasına neden olurken, olası bir düşüş ise piyasanın bir anda kana bulanmasına yol açıyor. Ancak BTC’nin sabit kaldığı her dakika altcoinlerin yükseliş şansı daha da artmakta.

Tecrübeli kripto para analisti Wolfe ise bunun aslında yatırımcılara bir uyarı olduğunu belirtti. Wolfe’ye göre gelen ilk %30’luk yükseliş yatırımcıları tedirgin etse de burada satış yapmayan çok kişi var. Bunun devamında gelen %30’luk ek düşüş ise yatırımcıların sonsuza kadar o kripto paraları ellerinde tutmalarına neden oluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Kripto Para, XRP’nin Rallisine Katıldı: Fiyat Rekora Gidiyor

Sonrakini Oku

Recep Akdağ’dan Dijital Para Tavsiyesi: Bulaşmayı Önleyelim

Bir Cevap Yazın