Sıcak Gelişme: Amerika’dan Yeni Kripto Para Açıklaması!

Kripto para piyasalarındaki çöküş sadece yatırımcıları ilgilendirmiyor. ABD’den yeni açıklamalar gelmeye başladı. Düzenleyiciler bulunmaz bir fırsata sahip ve Terra’nın yaşadığı sorun uzun bir süre bunlar tarafından kaşınmaya devam edecek gibi görünüyor. Peki son açıklamalarda nelerden bahsediliyor?

ABD Kripto Para Açıklaması

Senato Bankacılık Komitesinde yer alan Cumhuriyetçi senatör stablecoin’leri düzenleyen mevzuat çağrısında bulunuyor. Pennsylvania Senatörü Pat Toomey çarşamba günü yaptığı açıklamada, TerraUSD değerindeki son keskin düşüşlerin, Kongre’nin stablecoin‘ler için bir düzenleyici çerçeveyi hızla geçirme ihtiyacının altını çizdiğini söyledi.

Senato Bankacılık Komitesinde kıdemli Cumhuriyetçi olan Toomey, bölümün algoritmik stablecoinlerin daha geniş anlamda kusurlu bir kavram olup olmadığını sorgulayabileceğini de savundu. Stablecoin’ler, ABD doları gibi devlet tarafından verilen para birimlerine göre istikrarlı bir değer korumayı amaçlayan bir tür kripto para birimidir.

Kripto Para Düzenlemesi

Bazı stablecoinler gerçek varlıklar tarafından desteklenir ve kullanıcıların bu varlık rezervlerinden çekilen bir tokeni bir dolar karşılığında kullanabileceğine dair söz vererek güveni korur. Algoritmik stablecoinler istikrarlı bir değeri korumak için arzlarını genişleten ve daraltan akıllı sözleşmeler (yazılım, kod) kullanır.

Toomey, şunları söyledi;

“Bence bu veya başka bir mekanizmayı kullanan algoritmik stablecoinler ile nakit veya nakit eşdeğerleri tarafından desteklenen stablecoinler arasında ayrım yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bence değişim aracı olarak benimsenmesi çok daha muhtemel olan ikinci stablecoin kategorisidir”.

Biden yönetimi, Kasım ayında Kongre’ye, federal düzenleyiciler tarafından denetlenen sigortalı bankalar tarafından stablecoin’lerin çıkarılmasını gerektiren bir yasayı geçirmesini öneren bir rapor yayınladı. Toomey, stablecoin ihraççıları için yeni bir federal lisans yaratacak ancak bu ihraççıların banka olmasını gerektirmeyecek kendi teklifini ortaya koydu. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 28.500 dolardan alıcı buluyor ve UST halen 1 dolar seviyesine ulaşabilmiş değil. Kripto para piyasalarındaki düşüşü tetikleyen LUNA ise tam 1 dolardan alıcı buluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Uzun Vadeli Bakıldığında Bu Şaka Coin Meydan Okuyor!

Sonrakini Oku

Ünlü Analistten Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Kritik Açıklama! Ayı Piyasası Ne Kadar Sürecek?

Bir Cevap Yazın