Sıcak Gelişme: ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Finans Otoriteleriyle Stablecoin’leri Konuşacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, önümüzdeki hafta stabil kripto paralar üzerinde kurumlar arası çalışmayı tartışmak adına bir toplantı düzenleneceğini açıkladı. Janet Yellen, 19 Temmuz’da stabil kripto paraları tartışmak için birden fazla finansal denetleyiciyi bir araya getireceklerini açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı, Stablecoin’leri Tartışacak

Medyaya yansıyan son haberlere göre ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 19 Temmuz tarihinde stablecoin düzenlemeleri için ABD’nin finans otoriteleriyle masaya oturacak. Finansal Piyasalar Başkanlık Çalışma Grubu, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Birimi Denetleyici Ofisi ile stabil kripto paraları görüşmek üzere toplanacak olan ekip, önümüzdeki hafta ABD Hazine Bakanlığı ile oldukça önemli bir gündem oluşturacak. Hazine Bakanı Janet Yellen stabil kripto paralar hakkında şunları aktardı: “Düzenleyicileri bir araya getirmek; kullanıcılar, piyasalar veya finansal sistem için oluşturabilecek riskleri azaltırken stablecoin’lerin potansiyel faydalarını değerlendirmemizi sağlayacaktır.”

Yellen, hızlı büyümeleri nedeniyle dijital varlıkları düzenlemek için birden faktörün birlikte çalışmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi: “Dijital varlıklarıdaki hızlı büyüme ele alındığında, ilgili mercilerin bu sektörün düzenlenmesi ve yeni otoriteler için herhangi bir tavsiyenin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapması önemlidir.”

 Federal Rezerv Başkanı, Geçtiğimiz Gün Stabil Kripto Paralar Hakkında Görüşlerini Aktarmıştı

ABD Hazine Bakanlığı’nın bu adımı Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın 15 Temmuz’daki sabit kripto paralarla ilgili görüşlerini aktarmasının ardından geldi. Geçtiğimiz ocak ayında Yellen, kripto para birimlerinin yasa dışı kullanım durumları nedeniyle “özel bir endişe” olduğunu belirtmişti. Ek olarak Yellen şubat ayında Bitcoin’i “son derece verimsiz bir varlık” olarak nitelendirmişti. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili negatif yorumlarını her seferinde dile getiren Yellen ve ekibinin stablecoin’ler hakkında da olumlu bir sonuç çıkaracağı merak konusu olsa da ortaya olgun bir düzenleme çerçevesi konması oldukça önem arz edecektir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Fiyatı Neden 30.000 $ Seviyelerinde Sabit Kaldı?

Sonrakini Oku

Şaka Coin’leri İkilemi: Dogecoin Ne Olur? Shiba Coin Geleceği Parlak Mı?

Bir Cevap Yazın