Sibirya kripto para madenciliği için yatırım yapmaya hazırlanıyor

Sibirya kripto para madenciliği için yatırım yapmaya hazırlanıyor. Sibirya’daki en büyük cam üretim tesisi kısa bir süre sonra Bitcoin üretmeye başlayabilir. Novosibirsk’deki bir fabrikanın yetkilileri, kripto para madenciliğine yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Projenin ilk fazında kullanılacak elektrik ve boş alanlar için 11 milyon ruble harcanacak.

Kripto para madenciliği ile atıl kaynaklar değerlendirilmiş olacak

Novosibirsk şehri Rusya’nın en büyük cam fabrikasından biri olan Ekran’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu fabrika, SSCB’de elektronik üretim tesisi olarak başladı. 90’lı yıllarda ise cam üretimine geçerek faaliyetlerine devam etti. Birkaç yıl önce, fabrika bir sanayi parkı tesislerine taşındı.

Sibirya kripto para madenciliği

Fabrika, hali hazırda burada bulunan yaklaşık 200 girişimciye ve yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bununla birlikte, fabrikanın hala boş alanları ve kullanılmamış kaynakları bulunmaktadır. Sanayi parkı yönetimi, bu atıl kaynaklardan nasıl yararlanılacağına dair iyi bir fikre sahip.

Rusya’nın en büyük cam fabrikası madencilik tesisi kuracak

Kripto para madenciliği için fabrikanın boş bir atölyesi ve fazla elektrik kapasitesi kullanılacak. Ekran’ın Yönetim Kurulu Başkanı yaptığı açıklamada, ilk yatırımın 11 milyon ruble (neredeyse 200.000 dolar) olduğunu söyledi. Pavel Boboshik, kullanılmayan ana fabrika binasının ikinci katında madencilik ekipmanlarını barındıracağını açıkladı. Ayrıca Pavel Boboshik konuya yönelik şunları da söyledi:

Bu alanda madencilik Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimleri madenciliği için bir tesis inşa edeceğiz. Bu yatırım için 11 milyon ruble harcamaya hazırız. Proje Yönetim Kurulu tarafından onaylanırsa, madencilik tesisi yılsonuna kadar faaliyete geçecek.

Ekran, Rusya Federasyonu’ndaki en büyük cam fabrikasıdır. 2017 yılında neredeyse 460.000 adet cam kavanoz ve şişe üretmiştir.

Sibirya kripto para madenciliği için neden önemli?

Sibirya, Rusya’nın topraklarının üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor. Her türlü farklı fikirde, özellikle iklim koşulları söz konusu olduğunda ticari marka konumundadır. Sibirya çok soğuk bir yer, ama aynı zamanda mineralleri ve doğal kaynakları ile olağanüstü zengin bir bölgedir. Bu da ucuz ve bol enerji demektir.

Örneğin Novosibirsk’deki elektrik fiyatları, bazı tüketiciler ve bölgeler için kWh başına 3-4 sent’e kadar düşebilir. Şehir, Sibirya’daki diğer yatırımcılar gibi, kripto para madenciler için de cazip bir yer haline gelmiştir. Yerel basında yer alan haberlere göre, madencilik şirketlerine düşük kiralı ofisler ve depolar sunuluyor.

Sibirya kripto para madenciliği

Rusya’nın Enerji Bakanı, madencileri Sibirya’da yatırım yapmaya çağırıyor

Kripto para madenciliği çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca çok fazla ısı üretir. Bitcoin işlemlerini işlemek için kullanılan güçlü uygulamaya özgü devreler, muazzam miktarda elektrik tüketir ve ciddi bir soğutmaya ihtiyaç duyar. Soğuk iklimi ve ucuz elektrik, madencilik faaliyetlerinin kârlılığını önemli ölçüde artıran iki faktördür. Sibirya her ikisini de yatırımcılara sunuyor. Bu nedenle Sibirya kripto para madenciliği için önde gelen şehirler arasındadır.

Geçtiğimiz ay, Rusya’nın Enerji Bakan Yardımcısı Vyacheslav Kravchenko, Sibirya’daki kripto para madenciliğine yönelik olumlu tutumunu dile getirdi ve madencileri burada yatırım yapmaya çağırdı. Rus enerji şirketleri şimdiden kripto para madencilerine hizmetlerini sunuyorlar. Kripto para madenciliği ekipmanları tarafından üretilen ısı, uzun ve soğuk Sibirya kışları boyunca evleri ısıtmak için kullanılmıştır. Maden ekipmanlarının lider üreticisi Bitmain, kısa bir süre önce Irkutsk’ta bir servis merkezi açtı.

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Wall Street Firmasının borsa varlıkları arasında Bitcoin var

Sonrakini Oku

KODAKCoin ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı

Bir Cevap Yazın