SEC’e Kripto Paralarla İlgili Uyarı! Milletvekilleri Harekete Geçti!

Kripto para şirketlerine karşı son derece katı bir tavır takınan SEC, sert bir uyarıyla karşı karşıya kaldı. Ripple konusundaki başarısızlığı ve Coinbase gibi şirketlere karşı yatırım tehditleriyle SEC topluluk nazarında kötü bir noktada duruyor. Elbette durumdan sadece kripto para topluluğu rahatsız değil, inovasyonu önemseyen ABD’li siyasetçiler de harekete geçti.

SEC’e Kripto Para Mektubu

İki üst düzey ABD’li milletvekili, kripto para ekosisteminde “yeniliği boğabilecek” yeni kurallar önerdiği için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na rahatsızlıklarını belirtti. Kuzey Carolina’dan bir temsilci olan Cumhuriyetçiler Patrick McHenry ve Michigan’dan bir temsilci olan Bill Huizenga, pazartesi günü SEC Başkanı Gary Gensler‘e özellikle önerilen iki kural değişikliği konusundaki endişelerini dile getiren bir mektup gönderdi.

Ocak ayında SEC, “değişim” tanımının “İletişim Protokol Sistemlerini” içerecek şekilde genişletilmesini önerdi. Gensler, ocak ayında kripto para borsalarını bu yıl düzenleme çatısı altına almak istediğini söyledi. McHenry ve Huizenga, bu kadar geniş bir tanımın piyasa katılımcıları için belirsizliğe neden olacağını savunuyor.

“SEC, Kural 3b-16’da önerilen değişikliklerde özel olarak bir ‘İletişim Protokolü Sistemi’ tanımlamasa da anladığımız kadarıyla SEC kapsamlı bir görüş almak istiyor. Bu, şu anda bir değişimin gerekliliklerini karşılamayan piyasa katılımcıları için önemli bir belirsizliğe neden olacaktır. Bunun inovasyonu boğması muhtemeldir”.

SEC ve Kripto Para

Mart ayında SEC başka bir kural değişikliği önerdi. Halihazırda, 1934 tarihli Mübadele Yasası, bir “satıcıyı” “kendi hesabına… menkul kıymetler alıp satma işiyle uğraşan” herhangi bir kişi olarak tanımlamaktadır. McHenry ve Huizenga, SEC‘in bu “düzenli bir işin parçası” tanımını, “diğerlerine likidite sağlama etkisi olan rutin bir menkul kıymet alıp satma düzenine girmeleri durumunda menkul kıymet alıp satan kişileri de kapsayacak şekilde genişletmek istediğini” belirtiyor.

Milletvekilleri, SEC’i hem piyasa katılımcılarını koruyan hem de yeniliğin devam etmesine izin veren “dengeli bir yaklaşım” kullanarak dijital varlık ekosistemini düzenlemeye çağırıyor.

Mektuptan bir bölümde şu ifadeler kullanılıyor;

Kripto Para ekosisteminde daha fazla düzenleyici belirsizliğe ihtiyacımız yok. Bu amaçla, önerilen kuralların dijital varlık piyasası katılımcıları üzerindeki etkisi için bir maliyet-fayda analizi sağlamanızı rica ediyoruz; bu kural koyucuların ele almayı amaçladığı zarar ve SEC’in bu tür kural koyucular için yasal yetkisi hakkında bilgi sağlayın”.

Yasa koyucular ayrıca SEC’e bir kural değişikliği önerdikten sonra en az 60 günlük bir kamu yorum süresi sağlamaya çağırdılar. McHenry, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki en etkili Cumhuriyetçi Milletvekilidir. Huizenga ise, Yatırımcı Koruma, Girişimcilik ve Sermaye Piyasaları Alt Komitesi’nde en kıdemli isim olarak tanınıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Metaverse Coin’lerde Son Durum: MANA, Enjin ve Ceek

Sonrakini Oku

Coinbase, Türk Kripto Para Borsasını Satın Alabilir!

Bir Cevap Yazın