SEC ve Ripple Davası Bu Tarihte Bitebilir! Detaylar Netleşiyor!

Kripto para piyasalarının bugüne kadar gördüğü en ateşli hukuk mücadelesi Ripple ve SEC arasında yaşanıyor. SEC bu davayı son derece önemsiyor ve bundan sonraki davalarda gözdağı olarak kullanmak istiyor. Ripple ise tüm gelecek hedeflerine ulaşabilmek için en azından bu maçta berabere kalmak zorunda. XRP yatırımcılarının yaklaşık 15 aydır diken üstünde beklediğinden bahsetmiyoruz bile, peki dava ne zaman bitecek?

SEC ve Ripple Davası Ne Zaman Bitecek?

Ortaya çıkan yeni belgelere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu ile kripto para şirketi Ripple arasındaki dava muhtemelen 2022’nin üçüncü ve dördüncü çeyreği arasında sona erecek. Avukat Jeremy Hogan’ın SEC’e karşı Ripple davasının sona erebileceğine inanmak için nedenleri var. Dün yayınlanan bir tweet’te Hogan, Ripple‘ın davayı 18 Kasım 2022’ye kadar tamamlamayı planladığını belirten bir mahkeme emri belgesi paylaştı.

Dava için tahmini sonuç tarihi ise 26 Ağustos ile 18 Kasım 2022 aralığıdır. Belgedeki önemli detay ise şöyle;

“Bu dava ile SEC eylemi arasındaki olgusal ve yasal sorunların örtüşmesi nedeniyle taraflar, SEC eyleminin belirli yönlerinin bu eylemde belirli son tarihlerden önce alınmasının verimlilikleri olduğu konusunda hemfikirdir”.

Ripple Davasının Kazananı Kim Olacak?

Ancak Hogan, sağlam bir uzlaşma kanıtı bulunmadığını da kaydetti ve davanın her an çözülebileceğini kabul etti. Belge aracılığıyla bilgileri ifşa ettiği Twitter dizisine devam eden Hogan, ayrıca şunları söyledi:

“Belge, Eylül ayı özet değerlendirme tahminimde kendimi daha güvende hissetmemi sağlıyor. Bence Ripple, Eylül/Ekim’de SEC davasını kazanırsa ve ardından bu toplu dava, teminat estoppel nedeniyle ortadan kalkar”.

Belgede, Ripple ayrıca bekleyen toplu davayı yeniden planlamanın davadaki sorunların sayısını sınırlamaya yardımcı olacağına ve her iki taraf için mahkemedeki yasal keşiflerin ve konuşma noktalarının yükünü hafifleteceğine dikkat çekti.

Birkaç hukuk uzmanı ve kripto meraklısı, davanın birçok yönü hakkında spekülasyon yapıyor. 2020 sonunda başlayan dava, kripto firması için daha olumlu bir sonuca işaret eden birkaç gelişme gördü. Ocak 2022’de Avukat John Deaton, SEC’in geciktirme taktiklerinin davayı 2023’ün sonuna kadar uzatabileceğini iddia etmişti. Ancak, mahkeme işlemleri ve Yargıç Sarah Netburn başkanlığındaki yeterli kanıtın açıklanması, mahkemenin arabuluculuk önermeye meyilli olduğunu gösteriyor. Çok yakında bir anlaşmaya varılabilir.

Bu yılın başlarında, 2012’den birkaç yasal notun açıklanması, Ripple‘ın XRP’yi bir yatırım fırsatı olarak tanıtmadan önce gerekli özeni gösterdiğini ortaya koydu. Yasal notlar ayrıca, SEC düzenleyici gözünü dijital varlıklara çevirmeden önce bile şirketin uyumlu olmak istediğini kanıtladı. Sonuç olarak, mahkeme SEC‘in Ripple’ın adil uyarı olumlu savunmasını vurmak için son teklifini reddettiğinde şirket başka bir zafer kazandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NFT Kanatlandırır: Ünlü İçecek Firmasından NFT ve Metaverse Hamlesi!

Sonrakini Oku

Piyasaya Güncel Bakış: Ripple (XRP), Avalanche (AVAX) ve Fantom’da (FTM) Son Durum!

Bir Cevap Yazın