SEC Son Bitcoin ETF Kararını Açıkladı!

Geçtiğimiz yıl gelen Vadeli Bitcoin ETF onayları sonrasında SEC’e çok sayıda başvuru yapıldı. Bugün ETF için karar verildi. Spot ETF’ler için henüz erken olduğunu düşünen SEC, bunlara onay vermiyor. Başkan Gensler, gerekli yasal düzenlemeler tamamlanmadan bunlara onay vermeyecek. Böylece daha fazla başvurunun reddedildiğini göreceğiz.

One River Bitcoin ETF

27 Mayıs tarihli bir bildiride SEC, ürünü NYSE Arca borsasında listelemek için önerilen kural değişikliğinin “Takas Yasası ve Komisyonun Uygulama Kuralları kapsamındaki yükünü karşılamadığını ve teklifinin geçerli olduğunu kanıtlamadığını” söyledi. SEC, Bitcoin ETF başvuruların genellikle aşağıdaki kalıp cümlelerle ret kararı veriyor.

“Borsa Yasası Bölüm 6(b)(5)’in gereklilikleriyle ve özellikle bir ulusal menkul kıymetler borsasının kurallarının “dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlanmış olması” sebebiyle “yatırımcıları ve halkı korumak için” reddine”.

SEC, sayısız Spot Bitcoin ETF‘sine benzer şekilde One River Carbon Neutral Bitcoin Trust başvurusunu da reddetti.

Kripto Paralar İçin İki Katalizör

Aylardır düşüşüne devam eden kripto paralar için bu döngüden çıkmanın iki yolu var gibi görünüyor. Birincisi Ethereum’un PoS’a geçişiyle birlikte piyasalarda oluşacak olumlu havayla toparlanmanın başlamasıdır. İkincisi ise SEC tarafından verilecek bir Spot Bitcoin ETF onayıdır. İkinci gelişmenin piyasalarda daha büyük bir coşku oluşturmasına kesin gözüyle bakılıyor. Nitekim Bitcoin’in geçtiğimiz yıl 69.000 dolara ulaştığı süreçte Vadeli Bitcoin ETF onayı tetikleyici oldu. Kurumsal yatırımcıların çok daha güvenli şekilde borsa üzerinden Bitcoin’e yatırım yapmasına olanak tanıyan bu ETF’ler daha fazla sermayenin kripto paralara akmasını da kolaylaştıracak.

SEC bu yıl için herhangi bir Spot ETF onayına sıcak bakmıyor. Kripto paralarla alakalı düzenlemelerin ve ülkedeki otoritelerin iş bölümünün netleşmesiyle birlikte 2023 ve 2024 yılında Spot Bitcoin ETF onayını görebiliriz. SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların değerli olduğunu kabul ederken teknolojisine hayranlığını dile getiriyor. Ancak XRP gibi kripto para şirketleri tarafından ihraç edilen tokenlerin menkul kıymet standartlarında olduğunu ve bunların sıkı denetime ihtiyaç duyduğunu düşünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist, Kritik Fiyat Seviyelerine İşaret Etti: Kripto Para Piyasasındaki Düşüş İvmesi Devam Edecek mi?

Sonrakini Oku

Haftalardır Devam Eden Belirsizlik Durumu Sona Erdi: Terra 2.0 Başlatıldı!

Bir Cevap Yazın