SEC, Ripple’ın Davadaki Savunmasına “Emsal” İle Karşılık Verdi: Dava Nasıl Etkilenecek?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple‘ın savunmasına sert darbeler vurmaya devam ediyor. SEC’nin Aralık 2020’de açtığı menkul kıymet davasında ilk başta Ripple lehine gelişmeler yaşansa da şu an işler tamamen SEC lehine ilerliyor.

SEC ve Ripple Davasında Sular Kaynıyor

Ripple’ın davadaki savunmasının temelini, SEC’nin bir soruşturma açmasına rağmen bunu bildirmemesi ve Ripple’a adil bir savunma hakkı vermemesi oluşturuyor. Ripple, bütün stratejisini bu savunma üzerine konumlandırsa da SEC son zamanlarda bunu çürütebilecek önemli adımlar atmaya başladı.

SEC’nin bu konudaki en büyük silahı ise Ripple’ın aldığı danışmanlık hizmetleri. Ripple’ın özellikle XRP’yi piyasaya sürdüğü ilk yıllarda birçok danışmanlık şirketinden hizmet aldığını belirten SEC avukatları, aslında şirketin XRP‘nin riskli durumunun farkında olduğunu iddia etmekte. Mahkemeye bu danışmanlık bilgilerinin paylaşılması talebinde bulunan SEC, bu gelişme ile Ripple’a büyük bir darbe vurmuştu.

SEC, Emsal Kararları Ortaya Koydu

SEC şimdi ise daha önceki emsal kararların aslında Ripple için bir uyarı teşkil ettiğini vurguladı. SEC’nin Ripple’a açtığı dava kripto para sektörünün bu tarihe kadar gördüğü en büyük yasal olay olsa da SEC’nin bıçağında başka şirketlerin de kanı bulunuyor. SEC, bu tarihe kadar 70’den fazla kripto para şirketine dava açıp neredeyse hepsinde zafer elde etti.

SEC avukatları, mahkemeye sundukları son bildiride de daha önceki 70 menkul kıymet davasının Ripple için bir uyarı olduğunu vurgulamakta. Mahkemenin, Ripple’ın “adil savunma hakkı verilmedi” savunmasını buna dayanarak reddetmesini talep eden SEC, bunu kabul ettirebilirse davada da zafer elde edebilir.

XRP Fiyatı İçin Kritik Durum

SEC, 27 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, hem Ripple’ın hem de kamuoyunun aslında XRP’nin menkul kıymet olabileceğine dair risk taşıdığının farkında olduğunu vurguladı. SEC, kripto para şirketlerine karşı ilk menkul kıymet davasını Temmuz 2013 döneminde açtı ve o tarihten bu yana 75 kripto para şirketine dava açıldı. Ripple ise bunların 74. örneği oldu.

Ripple’ın bu davaları gördüğünü ve bunlardan emsal alabileceğini belirten SEC avukatları, bu sefer gerçekten de XRP yatırımcılarını tedirgin eden bir iddia ortaya atmış gibi gözüküyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çinli Madenciler Vaz Mı Geçiyor: Kripto Madencileri Ekipmanlarını Satıyor

Sonrakini Oku

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan Kripto Para Sinyali

Bir Cevap Yazın