SEC-Ripple Duruşması Bitti: Duruşmada Neler Oldu?

Sulh Yargıç Sarah Netburn, Ripple’ın, şirketin ortaklarından ve denizaşırı borsalardan bilgi almak için yabancı düzenleyicilere mutabakat anlaşması (MoU) talepleri göndermesine izin verilip verilmeyeceğine karar verdi. Her şeyi göz önünde bulundurduktan sonra hakim önümüzdeki günlerde kararını açıklayacak.

MoU Talepleri

SEC’de kıdemli bir duruşma avukatı olan Jorge Tenreiro, MoU sürecinin zorunlu olmadığını iddia ederek menkul kıymet ve para akışının bir ülkenin sınırlarında durmadığını ekledi. Tenreiro konuyla ilgili olarak, “Esasen, istedikleri şey sadece ABD’yi ve SEC’i çok taraflı süreçten muaf tutmak … Mahkemeye göre menkul kıymet ve para akışı bir ülkenin sınırlarında durmuyor. Cephaneliğimizdeki en önemli araçlardan biri meslektaşlarımızla güçlü bir işbirliğidir.” sözlerini kullandı.

SEC ayrıca, bu bilgilerin imtiyazlı olduğu dikkate alındığında, Mutabakat Anlaşması taleplerinin içeriğini ifşa etme niyetinde değil.

Ajans, Ripple’ın duyurusunun XRP token’ının fiyatını etkileyip etkilemediğini belirlemek için 14 yabancı borsadan bilgi almaya çalışıyor. Ayrıca, şirketin On-Demand Liquidity (ODL) çözümünü kullanan beş Ripple ortağının peşinden gidiyor ve bu da sanıkların sindirme suçlamasına yol açıyor.

Haksız Avantaj

Ripple, SEC’in sanıklardan haksız avantaj elde etmeye çalıştığını iddia ederek, teşkilatın özel keşif yetkilerine sahip olmadığını belirtti. Yapılan açıklamalarda, “Bu hiç de gönüllü bir istek gibi görünmüyor.” sözleri kullanıldı.

Şirketin avukatı, düzenleyiciyi ABD hükümetinin ağırlığından ve gücünden yararlanmakla suçlayarak MoU sürecinin zorunlu olduğunu iddia etti.

Michael Kellogg, SEC‘in argümanını destekleyeceğini düşündüğü verileri elde etmek için gizlice keşif yaptığını iddia ediyor.

Bunlara ek olarak Ripple’in savunması, SEC’in yabancı keşfinin federal mahkeme kurallarının dışında olduğu konusunda ısrar ediyor:

SEC’in yaptığı şey, federal mahkeme kurallarının tamamen dışında. Dışarıdan bir taraf SEC’in onlardan bilgi almaya çalıştığını söyleyene kadar bunu öğrenemedik. Bunu bilselerdi mahkemenin kurallarına uyabilirlerdi.

 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Artık Türk Kripto Para Borsaları Suç Gelirlerinin Aklanması Konusunda Sorumlu

Sonrakini Oku

Popüler Yatırımcı İlk 10’a Girmesini Beklediği 2 Kripto Parayı Açıkladı

Bir Cevap Yazın