SEC Ripple Davasında Yeni Gelişme: XRP, ETH ve BTC İle Bir Tutulamaz!

19 Mart’taki bir duruşmada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) kıdemli bir duruşma avukatı olan Jorge Tenreiro Sulh Yargıcı Sarah Netburn’e, XRP’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile karşılaştırılamayacağını söyledi ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un hukuk danışmanı Matthew Solomon’un iddialarını yalanladı.

Ripple, Bitcoin ve Ethereum

Tenreiro konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bay Solomon, ‘Bitcoin ve Ethereum’dan farklı değiliz’ demeye çalışıyor. Ripple’ın kendi avukatlarının da söylediği gibi şirket olarak Bitcoin gibi değilsiniz çünkü siz bu varlıkları yaratan bir kurumsunuz. Bu temelde farklı.” sözlerini kullandı.

Tenreiro ayrıca XRP’nin yardımcı program token’ı olma durumunu da sorguladı ve Ripple’ın token için kullanım senaryoları oluşturma çabalarının aslında XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtladığını ekledi:

Bu yardımcı program token’ının gerçekten var olup olmadığı konusunda tartışıyoruz, sayın yargıç. Ancak asıl mesele şu ki, Ripple ve davalılar XRP’yi bir menkul kıymet kılacak şekilde XRP için bir kullanım durumu geliştirme çabasındalar.”

Ripple, Diğer Kriptolardan Farklı Mı?

Solomon’un sunumu sırasında Netburn, XRP‘yi SEC’in menkul kıymet olarak görmediği iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum‘dan ayıran bir yardımcı programa sahip olup olmadığını sormuş ve “Konuyla alakalı olmayabilir, ancak anlaşılması önemlidir. XRP anladığım kadarıyla sadece bir para birimi değeri değil, aynı zamanda bir faydası da var ve bence onu Bitcoin ve Ether’den ayıran bu yardımcı program. Bu doğru mu?” ifadelerini kullanmıştı.

XRP Satışları

Daha önce ortaya çıkan haberlerde SEC’in Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın kişisel hesaplarına ulaşabilmek için bankalara celpler gönderdiği ifade edilmiş ve iki yönetici bu duruma karşı çıkmıştı.

Tenreiro, yöneticiler tarafından yapılan her XRP satışının bir ihlal oluşturduğunu ve bu nedenle tüm satış kapsamını bilmeleri gerektiğini ifade ediyor.

SEC avukatı ayrıca, ajansın Garlinghouse’un XRP satışlarından bazılarını kamufle etmeyi başardığına dair kanıtlar elde ettiklerini de dile getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bütün Kripto Para Piyasası Düşerken, XRP Fiyatı Neden Yükseldi?

Sonrakini Oku

Ünlü İsim Açıkladı: Elon Musk’ın Sahip Olduğu Bitcoin (BTC) Miktarı Ne Kadar?

Bir Cevap Yazın