SEC – Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanacak: Hangi Taraf Kazançlı Olacak?

Kripto para piyasası 1 yılı aşkın süredir Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki dava sürecinin sonuçlanmasını bekliyor. 2020 Aralık ayından bu yana devam eden süreçte uzman isimler Ripple’ın şu an için SEC’te daha avantajlı olduğunu düşünüyor.

Ripple, Davayı Kazanacak Mı?

WSJ’den Dave Michael, bu dava sürecinin kripto para birimleri için bir dönüm noktası olabileceğini ifade ediyor. Michael’ın açıklamalarına göre dava süreci hangi kripto para birimlerinin hangi durumlarda menkul kıymet olarak değerlendirileceğini ortaya koyacak. Dolayısıyla bu durum, kripto para firmaları için büyük bir düzenleyici netlik sağlayacak.

Bilindiği gibi SEC, Ripple’ın kendi kripto para birimi olan XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ifade etmiş ve bu sebeple de blockchain firması ile iki üst düzey yöneticiyi kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlamıştı.

Bunların yanı sıra eğer SEC dava sürecinde üstün gelirse ilerleyen dönemlerde kripto para birimleri ile ilgili menkul kıymet konusunda daha sert düzenlemeler de getirebilir. Bitwise Asset Management genel danışmanı Katherin Dowling bu nokta ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Her iki durumda da, alandaki diğer oyuncular nasıl davranmaları gerektiğini öğrenecek ve kararlarını bildirmek için kullanılacak bir görüşe sahip olacaklar.

Borsaların Yasal Süreci

Birçok önemli borsa bu yasal süreç sırasında Ripple’ın kripto para birimini ya delist etti ya da işlemleri askıya aldı. Yasal süreç devam ederken Ripple’ın gösterdiği performans sebebiyle her ne kadar bazı borsalar XRP işlemlerini açmış olsa da hala XRP’nin işlem görmediği pek çok borsa var.

Yasal süreç ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın bu dava sonrasında engelleyici adım atan borsaların bahsi geçen tavrını bir kenara bırakarak yeniden XRP’yi platformlarında dahil edeceği düşünülüyor.

Bunlara ek olarak XRP dava sonrasında 0,17 dolara kadar gerilemiş ve yaşanan ralli sırasında 2 dolar sınırına kadar yükselmişti. Yazının kaleme alındığı an itibari ile ise XRP, 0,62 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Solana (SOL) Üzerinde Bulunan Bu Metaverse ve NFT Platformu Kullanıcıların İlgisini Çekiyor!

Sonrakini Oku

Hindistan Maliye Bakanından Önemli Açıklamalar: Kriptolar Yasal Mı?

Bir Cevap Yazın