SEC, MicroStrategy’nin Bitcoin Muhasebe Standardına İtiraz Etti!

21 Ocak Cuma günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), MicroStrategy’nin volatilitesi yüksek fiyat hareketlerini yatırımcılara sunduğu resmi olmayan muhasebe standartlarının dışında tutamayacağını belirterek şirketin Bitcoin muhasebe standartlarını reddetti.

MicroStrategy’nin Bitcoin Stratejisi

Kurumsal yazılım devi MicroStrategy, 2020 yılının Eylül ayında Bitcoin satın almaya başladı. Süreç içerisinde şirketin kurucusu ve CEO’su Michael Saylor, MicroStrategy’nin bilançosuna kademeli olarak Bitcoin eklemeye başladı. Bugüne kadar MicroStrategy, geçen ay yaptığı son alım ile birlikte toplamda 124.391 adet Bitcoin satın almış oldu. Şirketin Bitcoin başına ortalama maliyeti ise kaydettiği son satın alımın ardından 30.159 dolara yükseldi.

SEC’nin açıklamasının ardından MicroStrategy hisseleri (NASDAQ: MSTR), Cuma günü %18’lik bir değer kaybı yaşadı ve 375 dolar fiyat seviyelerine geriledi.

SEC, MicroStrategy’nin Bitcoin Muhasebe Standardını Reddediyor

Bloomberg’in haberine göre SEC, MicroStrategy‘nin bu Bitcoin muhasebe standardına itiraz ediyor:

“ABD genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri veya GAAP, dijital varlıkların değerini raporlamak için hiçbir kural sunmaz. Amerikan CPA Enstitüsü’nün bağlayıcı olmayan kılavuzu, şirketlerin para birimini ASC 350’de belirtildiği gibi maddi olmayan bir varlık olarak sınıflandırması gerektiğini söylüyor.”

Bu durum, yatırım firması olarak nitelendirilmeyen şirketlerin kripto para birimini ilk maliyetleri ile kaydedeceği ve yalnızca değer kaybı durumlarında varlığın değerini güncelleyebilecekleri, değer artışı durumlarında herhangi bir revizyon yapamayacağı anlamına geliyor.

MicroStrategy’den SEC’ye Cevap

Kurumsal yazılım devi MicroStrategy, yatırımcılar adına “daha az anlamlı” olduğunu yazarak söz konusu cevabında şu sözlere yer verdi:

“Bitcoin’de nakdi olmayan değer kayıplarının dahil edilmesinin, yatırımcılarımızın kurumsal yazılım analitiği işimizin işletme sonuçlarına ilişkin analizinden dikkati dağıtabileceğine inanıyoruz”

Ek olarak Perşembe günü Bloomberg’e konuşan Michael Saylor, şu ana kadar kaydettikleri Bitcoin alımlarından herhangi bir satış gerçekleştirmediklerini ve kısa vadeli fiyat hareketlerinden endişe duymadan Bitcoin satın almaya devam edeceklerini dile getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bloomberg Stratejisti Piyasanın Yönünü Belirledi! BTC ve ETH Nasıl Bir Performans Sergileyecek?

Sonrakini Oku

Floki Inu Yatırımcılarına Kritik Uyarı Resmi Kanaldan Geldi: Dolandırıcılara Fırsat Vermeyin

Bir Cevap Yazın