SEC, Kripto Para Odaklı Soruşturması Karara Bağlandı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto paraları konu alan soruşturmasında uzlaşmaya vardı. Ripple ile girdiği mücadeleyleler adını sık sık duyduğumuz SEC, kripto paraları konu alan çok sayıda soruşturmanın merkezinde yer alıyor. Peki son uzlaşılan soruşturmanın konusu neydi?

SEC, Kripto Para Odaklı Soruşturma

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çip devi Nvidia’nın kripto para madenciliğinin 2018 gelirine önemli bir katkıda bulunduğunu açıklamadığını söyledi. SEC’in bir basın açıklamasında, Nvidia’nın 2018 mali yılı için Form 10-Q’larından ikisinde Nvidia, oyun işinde gelirde önemli bir büyüme bildirdi. Bununla birlikte, ajans Nvidia, satışlardaki artışın önemli ölçüde kripto madenciliğinden kaynaklandığının farkındaydı. Ancak bu durum o tarihte yatırımcılara açıklanmadı.

Açıklamanın detayları ise şöyle;

NVIDIA‘nın oyun işinin büyümesiyle ilgili önemli bilgileri ihmal etmesi, NVIDIA’nın şirketin işinin diğer bölümlerinin kripto talebi tarafından nasıl yönlendirildiği hakkında açıklamalar yapması ve şirketin oyun işinin kripto madenciliğinden önemli ölçüde etkilenmediği izlenimini yaratması nedeniyle yanıltıcıydı”.

Milyon Dolarlık Ceza

Nvidia, SEC’in iddialarını sonlandırmak için bir ateşkes emrini ve 5,5 milyon dolarlık para cezası ödemeyi kabul etti. Daha yakın tarihli verilere bakıldığında, Nvidia’nın Kripto Para Birimi Madenciliği İşlemcilerinin (CMP) geliri, başvurulara göre önceki çeyrekte 105 milyon dolardan %77 düşüşle 30 Ocak’ta sona eren mali dördüncü çeyrekte 24 milyon dolara düştü. Nvidia hisseleri, Nasdaq için %1,15’lik bir düşüşün yanı sıra cuma günü mütevazı bir düşüş yaşadı.

Nvidia, grafik kartlarına karşı artan talebi azaltmak ve oyuncuların tepkisini dindirmek için kripto para madenciliğini kısıtlayan bazı adımlar atmıştı. Buna göre güncelleme alan kartlar kripto para madenciliğinde verimli olarak kullanılamayacak, doğal olarak oyun sektöründeki müşteriler kartlara erişebiliyor olacaktı. Ancak bu kısıtlamaları da ortadan kaldıran bazı geliştirmeler madenciler tarafından yama olarak paylaşıldı.

Dünya genelindeki kripto para madencileri ağırlıklı olarak Bitcoin kazmaktadır. Bunun önemli bir kısmı ise sadece bu iş için geliştirilen cihazlarla yapılıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paralar Ne Zaman Yükselecek: Piyasada Son Durum!

Sonrakini Oku

MicroStrategy CEO’sundan Açıklamalar: Yatırımcılara Seslendi ve Bitcoin’i İşaret Etti

Bir Cevap Yazın